Chcesz studiować za granicą? Warto wybrac Holandię!
21 lis 2013

Chcesz studiować za granicą? Warto wybrac Holandię!

W Holandii wielu studentów otrzymuje stypendia socjalne, które są zazwyczaj wyższe niż czesne. Dlatego też, same studia nic ich nie kosztują. W Holandii funkcjonuje kilkanaście państwowych uniwersytetów oraz wiele szkół wyższych, które są państwowe lub prywatne. Edukacja na wszystkich tych uczelniach jest płatna, a wysokość standardowego czesnego ustala państwo.

Wyróżnić można dwa rodzaje czesnego. Pierwsze z nich to tzw. czesne standardowe , którego wysokość ustala państwo i obowiązuje on na wszystkich uczelniach i wszystkich kierunkach studiów. Ten rodzaj opłaty muszą uiszczać studenci holenderscy oraz ci, którzy przyjechali na studia z zagranicy. Ta opłata dotyczy przede wszystkim osób, które pochodzą z Holandii, innego kraju UE lub z Lichtensteinu, Norwegii, Islandii czy Szwajcarii, mieszkają w Holandii, Belgii, Luksemburgu lub jednym z trzech leżących blisko granicy z Holandią niemieckich landów. Ten rodzaj czesnego dotyczy również studentów, którzy rozpoczynają swoje pierwsze studia na holenderskiej uczelni, czyli swój pierwszy licencjat albo pierwsze studia magisterskie. Drugi rodzaj czesnego dotyczy zazwyczaj studentów spoza Europy lub studentów, którzy chcą studiować drugi kierunek a ukończyli już pierwszy.

Pozostaje pytanie, jaka jest wysokość czesnego? Otóż w roku akademickim 2013/2014 rok studiów dziennych na państwowym uniwersytecie w Holandii kosztuje 1835 euro, a w przypadku studiów zaocznych jest to kwota w przedziale 1049 – 1835 euro.
Uczelnie oferują programy nauczania na poziomie BA, to nic innego jak studia inżynierskie i licencjackie. Uważa się, że studia BA to gwarancja znalezienia dobrej pracy nie tylko w Holandii ale na całym świecie. Decydując się na kontynuację studiów, istnieje program MA czyli studia magisterskie. Podobnie jak w Polsce- studia w Holandii są dwustopniowe.

Kto może zostać studentem w Holandii? Praktycznie każda osoba z całej Polski, bowiem wystarczy matura lub ukończone studia wyższe i znajomość języka angielskiego. Każdy ma prawo ubiegać się o grant lub zdobyć stypendium. Polacy jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, posiadają prawo do znacznie niższych kosztów czesnego w porównaniu z obywatelami krajów nie należących do Unii Europejskiej.

Czym wyróżniają się studia w Holandii? Przede wszystkim systemem doceniania aktywnych zawodowo studentów. Wszyscy ci, którzy wykazują się przedsiębiorczością i mają pracę, oprócz wynagrodzenia dostaną również dofinansowanie od państwowej instytucji IB-Groep.
Studia za granicą nie są, jakby się mogło wydawać, tylko dla ludzi bogatych, ale przede wszystkim dla młodych, których wyróżnia ambicja, motywacja i długodystansowa chęć rozwoju.
comments powered by Disqus