Ciąża w Holandii – o czym warto wiedzieć?
16 lut 2018

Ciąża w Holandii – o czym warto wiedzieć?

Ginekolog czy położna?

Kiedy wynik testu ciążowego jest pozytywny, kobiety w Polsce kierują swoje kroki do ginekologa. W Holandii sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Większość ciężarnych przebywa pod opieką położnych. Ginekolodzy z kolei zajmują się zazwyczaj np. kobietami w ciąży mnogiej lub zagrożonej.

Pierwszą wizytę najlepiej zaplanować między 8 a 12 tygodniem ciąży. Położna, aby założyć kartotekę, pyta m.in. o choroby dziedziczne czy wady wrodzone w rodzinach przyszłych rodziców. Podczas wizyty można spodziewać się także pobrania krwi. W czasie całej ciąży kobieta odbywa ok. 10-11 wizyt kontrolnych.

Prawa i obowiązki pracującej ciężarnej

Pracownica ma obowiązek powiadomić pracodawcę o swoim stanie do 3. miesiąca ciąży. Z kolei zatrudniająca ją osoba powinna poinformować ciężarną, czy istnieją niebezpieczne dla jej stanu skutki wykonywanej pracy.

Istotne jest, że ciężarna pracownica nie może zostać zwolniona. Jest to ważna zasada holenderskiego prawa pracy, od której jednak istnieją pewne wyjątki. Do rozwiązania umowy o pracę może dojść np. jeśli firma ogłasza upadłość bądź likwidowany jest dział, w którym ta kobieta pracuje.

Zasiłek chorobowy a urlop macierzyński

Jeśli choroba wynikająca z ciąży uniemożliwia wykonywanie pracy, można starać się o zasiłek chorobowy. Jego wysokość wynosi 100% pensji. Jednakże w sytuacji, gdy choroba nie jest spowodowana ciążą, przysługuje jedynie 70% wynagrodzenia.

Na urlop macierzyński ciężarna może przejść na 4-6 tygodni przed planową datą porodu. Wniosek o taki urlop należy złożyć pracodawcy 3 tygodnie wcześniej. Z kolei po urodzeniu dziecka matka może skorzystać z co najmniej 10 tygodni urlopu.
comments powered by Disqus