Co miesiąc ginie w Holandii Polak + poradnik
Ze statystyk fundacji wynika, że spośród osób wyjeżdżających do pracy za granicę to właśnie Holandia jest jednym z najczęstszych krajów zaginięć Polaków. Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi właśnie kampanię społeczną Bezpieczna Praca, której celem jest zmniejszenie liczby zagranicznych zaginięć.
Wielu zaginięć udałoby się uniknąć, gdyby wyjeżdżający lepiej przygotowali się do wyjazdu. Niestety wciąż lubimy jeździć „w ciemno”, podejmować pracę „na czarno” i liczyć na to, że „jakoś to będzie”. A potem pojawiają się problemy. Na początku drobne, z czasem coraz większe. W końcu nie potrafimy sobie z nimi poradzić, zrywamy kontakt, popadamy w konflikt z prawem lub padamy ofiarą nieuczciwego pracodawcy lub pośrednika.
Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami warto poznać swoje prawa i dowiedzieć jakie praktyki stosują oszuści. Na prowadzonej przez fundację ITAKA stronie www.bezpiecznapraca.eu można znaleźć wskazówki, co robić gdy zostaniemy oszukani, pracodawca zabierze nam dokumenty, nie wypłaca wynagrodzenia lub nie wywiązuje się z warunków umowy.
Fundacja ITAKA prowadzi także bezpłatną całodobową linię + 48 22 654 70 70 begin_of_the_skype_highlighting + 48 22 654 70 70 end_of_the_skype_highlighting. Eksperci ITAKI, w zależności od problemów osoby dzwoniącej, udzielają potrzebnej informacji lub podają kontakt do instytucji, która może udzielić skutecznej pomocy.
O kampanii
Kampania „Bezpieczna praca” skierowana jest do osób wyjeżdżających i przebywających za granicą oraz potrzebujących pomocy w związku z nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez pracodawców lub pośredników.
Jej główne cele to przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi i pracy przymusowej oraz zmniejszenie liczby zaginięć osób wyjeżdżających do pracy za granicę. W ramach akcji ITAKA planuje przekazać niezbędne informacje: jak się przygotować do wyjazdu, jak zachować się w razie zagrożenia oraz do jakiej instytucji udać się po pomoc w razie zagrożenia.
W minionym roku spośród 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono do ITAKI aż 270 zaginęło za granicą. Są to przeważnie mieszkańcy pochodzący z województw dolnośląskiego i śląskiego, a także mazowieckiego. Duża część zaginionych to ludzie młodzi. Aż 173 osoby z 270, których ITAKA poszukiwała za granicą w 2010 r., miały poniżej 35 lat.
Pobierz: Poradnik bezpieczna praca