Co to jest zbiorowy układ pracy w Niemczech (Tarifvertrag) i Holandii (CAO) ?
Zbiorowy układ pracy to dokument, który rozszerza i dookreśla prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy w danej firmie. Zapisy te nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż regulacje zawarte w Kodeksie pracy. Układ zbiorowy, aby mógł wejść w życie, musi być zarejestrowany przez właściwego Ministra do Spraw Pracy.
Układ zbiorowy w Niemczech czyli Tarifvertrag
W Niemczech ze względu na to, że Kodeks pracy jest dosyć ogólny, zbiorowe układy pracy odgrywają bardzo ważną rolę. Warto wiedzieć, że ustalenia zawarte w Tarifvertrag mają pierwszeństwo przed ustaleniami zawartymi w umowie o pracę.
Porozumienia w ramach Tarifvertraege określają:
· wymiar czasu pracy
· premię i dodatki za pracę w nadgodzinach, w niedzielę itp.
· wynagrodzenie oraz wymiar urlopu
· przerwy w pracy, premie oraz sposób ich przydzielania
· dodatki (np.: Urlaubsgeld)
Tarifvertrag w Niemczech zobowiązuje pracodawcę do poinformowania pracownika o istniejącym na jego stanowisku układzie zbiorowym. Jeżeli tego nie zrobi, to zatrudniony może starać się o odszkodowanie. Dlatego przed podjęciem pracy warto wypytać swojego przyszłego pracodawcę o to, jaki układ zbiorowy obowiązuje na danym stanowisku. Dobrze jest również zapoznać się z treścią dokumentu.
CAO czyli układ zbiorowy w Holandii
Agencje pracy w Holandii obowiązują dwa rodzaje układu zbiorowego CAO - jeden organizacji ABU i drugi – organizacji NBBU. Układ zbiorowy (CAO) zawiera najważniejsze informacje na temat warunków pracy, które dotyczą pracowników tymczasowych. Zatrudnieni powinni zapoznać się z zasadami danego układu zbiorowego, dzięki czemu unikną ewentualnych kłopotów.
Co określa CAO?
Porozumienie w ramach CAO ABU, jak i CAO NBBU określają warunki pracy pracowników tymczasowych, czyli:
· wynagrodzenie
· czas pracy
· urlopy i dodatki do urlopu
· dni wolne
· BHP
· choroby i zwolnienia
To czy agencja pracy działa uczciwie można sprawdzić poniżej:
· ABU - https://www.abu.nl/over-abu/ledenregister/
· NBBU - https://www.nbbu.nl/nl/onze-leden
W przypadku gdy agencja pracy nie należy do żadnej z wyżej wymienionych organizacji, to obowiązują wówczas ogólne zasady prawa pracy, które znajdują się w ustawie o pracy oraz Kodeksie Cywilnym.
Układy zbiorowe pracy to nic innego jak spis praw i obowiązków pracownika i pracodawcy. Znając je, łatwiej jest po prostu uniknąć nieporozumień i kłopotów związanych z zatrudnieniem.