Dzieci do szkoły
w celach wyłącznie zarobkowych czy może wiążemy z danym krajem przyszłość i planujemy spędzić w nim co najmniej kilka lat. Jeśli pobyt jest dłuższy często wiąże się z założeniem rodziny lub sprowadzeniem rodziny z Polski. Dlatego też każdy kto myśli o dzieciach lub chce sprowadzić dzieci do Holandii musi poznać kilka podstawowych zasad związanych z życiem dzieci w Holandii, a także zapoznać się z obowiązkami jakie należy wypełnić.
Jednym z ważniejszych obowiązków jest oczywiście obowiązek szkolny, który każde dziecko przebywające w Holandii musi wypełniać.
Jeśli dziecko ma mniej niż cztery lata można je posyłać do żłobka lub przedszkola. Ewentualnie można zatrudnić do opieki nad nim opiekunkę. Wybierając opiekunkę należy zwrócić uwagę na to czy jest ona zarejestrowana czy też nie. Tylko opiekunki zarejestrowane w gminie dają gwarancję odpowiedniej opieki (lub przynajmniej taka rejestracja umożliwia wyciągnięcie konsekwencji, za źle wypełniane obowiązki). Najczęściej jednak tego rodzaju opiekunki otwierają specjalne placówki, gdzie zajmują się dziećmi. Oczywiście zarówno za opiekunkę jak i za przedszkole należy płacić jednak w Holandii istnieje możliwość otrzymania specjalnego dodatku przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem dzięki czemu można odciążyć nieco domowy budżet.
W przypadku, gdy dziecko ma ukończone cztery lata musi zacząć uczęszczać do szkoły podstawowej. W szkołach tych uczą się dzieci od 4 o 12 lat. Zwykle o obowiązku posłania dziecka do szkoły informuje gmina lub miasto , która wysyła do rodziców specjalne zawiadomienie w chwili kiedy dziecko kończy trzy lata. Jednak z zapisaniem dziecka do szkoły nie należy czekać do ostatniej chwili. Okazuje się bowiem, że wiele szkół posiada listy oczekujących co może spowodować, że dziecko nie zostanie przyjęte do wybranej przez nas szkoły.
Chcąc zapisać dziecko do szkoły musimy posiadać odpowiedni numer oświatowy dziecka, który można uzyskać w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym.
Kolejnym szczeblem edukacji jest szkoła średnia, do której również należy dziecko posłać. Obowiązek szkolny spoczywa na dziecku do 18 roku życia. Po tym okresie dalsza edukacja nie jest obowiązkowa.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać jeśli chcemy sprowadzić dziecko z Polski. zwykle dzieci takie nie mówią jeszcze po niderlandzku, co może przysporzyć mu wielu trudności w aklimatyzacji w nowym środowisku oraz zdecydowanie utrudni kontakt z rówieśnikami. Dlatego też warto pomyśleć o tym, by decydując się na wyjazd posłać dziecko na lekcje nowego języka, by w nowej szkole nie miało z nim problemów. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy ośrodka wsparcia uczniów z krajów Europy Środkowo – Wschodniej (Steunpunt MOE leerlingen – www.moeleerlingen.nl) . zwykle w ośrodkach takich dostępne są listy szkół, które posiadają doświadczenie w uczeniu dzieci, które przebywają w Holandii od niedawna. Dodatkowo mogą udzielić wskazówek jak pomóc dziecku się zaaklimatyzować oraz doradzą jak uczyć dziecko nowego języka.
Ważne jest jednak, by o edukacji dziecka pomyśleć odpowiednio wcześnie mając jednocześnie na uwadze fakt, że małemu człowiekowi, w zupełnie obcym środowisku jest dużo trudniej.
kotas