Edukacja w Niemczech – co warto wiedzieć?
3 wrz 2021

Edukacja w Niemczech – co warto wiedzieć?

W ostatnich latach wiele rodzin z Polski wyemigrowało do Niemiec na stałe. Dlatego też warto wiedzieć jak wygląda niemiecki system edukacji oraz co różni go od tego w Polsce.

Niemiecki system edukacji

W Niemczech każdy z 16 landów posiada własny system szkolnictwa. Przykładowe zmiany mogą zajść np. w liście przedmiotów w poszczególnych klasach, literatury z jakiej będą korzystać uczniowie lub terminów egzaminów (np. matur).

Obowiązek szkolny w Niemczech dotyczy dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia i trwa 12 lat. Rodzice mogą zapisać dziecko do przedszkola, ale nie muszą. Tutaj jeśli będą chcieli tego dokonać to najlepiej jeśli wpiszą się na listę osób oczekujących tuż po urodzeniu dziecka. W późniejszym etapie dziecko w wieku 5-6 lat ma obowiązek pójścia do szkoły podstawowej (Grundschule). Nauka tam trwa 4 lata.

W każdym z poszczególnych landów można również zauważyć, że data rozpoczęcia roku szkolnego jest inna. Najwcześniej rok szkolny rozpoczynany jest z początkiem sierpnia w Brandenburgii, a najpóźniej z końcem września w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.

Ciekawostką jest fakt, że Niemcy były pierwszym krajem, w którym wprowadzono obowiązek nauczania.

Etapy nauki

Po ukończeniu przez dziecko nauki w szkole podstawowej rodzice otrzymują od nauczyciela rekomendację, w której zawarte są informacje na temat wyników w nauce, zdolnościach oraz zainteresowaniach ucznia. Na tej podstawie rodzice wybierają szkołę do której ma trafić dziecko. Do wyboru są:

· gymnasium – które jest najbardziej wymagającym typem szkoły. Duży nacisk kładzie się tutaj na pracę samodzielną. Uczniowie przygotowywani są do nauki na uniwersytecie.

· realschule – tutaj spory nacisk nakładany jest na matematykę i języki obce. Uczniowie przygotowywani są do pracy związanej z handlem czy medycyną.

· hauptschule – czyli odpowiednik polskich szkół zawodowych.

Dalsza edukacja opiera się na wyborze szkół zawodowych lub ogólnokształcących. Dziecko już na tym etapie może dokonać wyboru co do konkretnego kierunku nauczania.

Kolejnym etapem po ukończeniu szkoły średniej jest przystąpienie do szkoły wyższej. W Niemczech jest kilka rodzajów uczelni: uniwersytety ogólnokształcące oraz techniczne, uczelnie pedagogiczne czy teologiczne, uczelnie artystyczne i muzyczne, szkoły zawodowe.

Zapisy do szkoły

Zapisanie dziecka do szkoły nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy, że rodzic wypełni odpowiedni wniosek i złoży go w szkole, w której chce, aby jego dziecko się uczyło. W przypadku obcokrajowców sytuacja wygląda prawie tak samo z tą różnicą, że do wniosku należy dołączyć przetłumaczony na język niemiecki akt urodzenia oraz dowód osobisty rodzica. Dodatkowo w zależności od poziomu znajomości języka dziecko zostanie przypisane na dodatkowe lekcje z niemieckiego.

Koszt edukacji

Edukacja w Niemczech jest całkowicie darmowa. Istnieją natomiast placówki prywatne w których za naukę należy zapłacić. Miesięczne czesne kształtują się średnio od 300 do 500€.

Oprócz miesięcznych kosztów na niektórych uczelniach należy również zapłacić opłatę semestralną, która wynosi ona zazwyczaj od 150 do 200€.

 

Nauka w Niemczech jest specyficzna i dość skomplikowana ze względu na podział administracyjny państwa. Rodziny, które przeprowadzają się do innego landu w trakcie nauki dziecka będą musiały liczyć się z nie tylko zmianą podręczników, ale także całkowitą organizacją w szkole.

comments powered by Disqus