Firma jednoosobowa czyli  Eenmanszaak
18 paź 2013

Firma jednoosobowa czyli Eenmanszaak

Na samym początku należy uregulować sprawy związane z pobytem w Holandii. Z uwagi na to, że zgodnie z definicją unijną przez przedsiębiorczość rozumie się "samodzielne i rzeczywiste wykonywanie działalności gospodarczej za pomocą trwałego urządzenia w innym państwie członkowskim na czas nieokreślony", wyznacznikiem jest tu stałość działalności gospodarczej. Pobyt musi trwać co najmniej 3 miesiące, wtedy też należy się zgłosić do gminy właściwej dla miejsca swojego zamieszkania w celu wpisania się do ewidencji mieszkańców danej gminy. Po dokonaniu formalności otrzymuje się odpis z ewidencji ludności, który ważny jest przez 3 miesiące. Dodatkowo należy wyrobić sobie w lokalnym urzędzie podatkowym BSN-nummer, który jest odpowiednikiem polskiego NIP-u.

W planowaniu własnego biznesu w tym kraju przede wszystkim zaleca się przyszłemu przedsiębiorcy dokładne rozeznanie branży, potencjalnych odbiorców i potencjał konkurencji. Przyszły przedsiębiorca musi się zmierzyć z przygotowaniem trzech rodzajów planów dla swojej działalności: marketingowego, finansowego i biznesowego. Następnym istotnym elementem jest nazwa firmy. Istnieje Agencja Nazw Handlowych Beneluksu, która prowadzi rejestr nazw. Można tam sprawdzić, czy wybrana nazwa firmy nie jest jeszcze zajęta.

Następny krok to rejestracja działalności gospodarczej. W przypadku działalności jednoosobowej rejestracji dokonujemy osobiście. Wpis składa się w Izbie Handlowej- Kamer van Koophandel, firma zostaje wpisana do rejestru handlowego na podstawie formularza dostępnego na stronie Izby Gospodarczej. Przyznany zostaje ośmiocyfrowy numer rejestru, który należy podawać na korespondencji wychodzącej, przedsiębiorca otrzymuje również wyciąg z rejestru handlowego, który potrzebny będzie m.in. urzędowi skarbowemu i wszystkim bankom. Można równocześnie dokonać rejestracji firmy w urzędzie podatkowym, czyli Belastingdienst.

Wspólnie z rejestracją firmy w urzędzie podatkowym przedsiębiorca składa wniosek o przyznanie numeru podatkowego BTW. W ciągu tygodnia od rejestracji firma istnieje w systemie urzędu podatkowego a przedsiębiorca otrzymuje potwierdzenie uzyskania numeru BTW. Założenie firmy wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Przedsiębiorców obowiązuje roczna składka płacona w Izbie Handlowej w wysokości ok. 50 euro (190 zł), w zależności od wielkości firmy i regionu.
comments powered by Disqus