Formalności przy wyjeździe z Holandii
Jeżeli nie planujmy powrotu w niedalekiej przyszłości powinniśmy się wyrejestrować, zamknąć konto w banku i pamiętać o takich kwestiach jak ubezpieczenie na życie, dofinansowanie ubezpieczenia czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.
Wyrejestrowanie w Geemente
Tak jak pierwszej rejestracji dokonujemy w jednym tylko Urzędzie, tak wyrejestrować możemy się w dowolnej placówce. Bardzo ważne jest poproszenie o potwierdzenia dokonania wyrejestrowania. Jeżeli robimy to z wyprzedzeniem kilkudniowym, dostaniemy dokument potwierdzający intencję opuszczenia kraju. Powinno wystarczyć. Jeżeli wyrejestrowujemy się w dniu wyjazdu dostaniemy pismo, które potwierdza, że z dniem dzisiejszym opuszczamy kraj. Wskazane jest podanie miejsca planowanego pobytu. W razie jakiejkolwiek korespondencji, będzie ona wysłana pod wskazany adres. Informacja o wyrejestrowaniu jest automatycznie przekazywana do ubezpieczyciela – z dniem wyrejestrowania tracimy ubezpieczenie (nie ma okresu przejściowego, tak jak jest to w Polsce, kiedy miesiąc po zakończeniu pracy jesteśmy jeszcze objęci ubezpieczeniem).
Zamknięcie konta w banku
Jeżeli nie planujemy powrotu do Holandii, nie zapomnijmy zamknąć konta w banku. W zależności od banku, pozwoli nam to zaoszczędzić parę groszy. Jeżeli czekamy na zwrot podatku i wskazaliśmy konto holenderskie, proponuję się wstrzymać z tym krokiem. Razem z kontem w banku warto pomyśleć o zakończeniu umowy na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. Aansprakelijkheidsverzekering. Zazwyczaj umowa zawierana jest na cały rok, jednak „w specjalnych przypadkach” możliwe jest jej przedterminowe zakończenie. W takim wypadku wystarczy pismo z uzasadnieniem, którym tutaj jest wyjazd z kraju.
Anulowanie ubezpieczenia
Ubezpieczenie automatycznie ustaje w dniu wyrejestrowania. Warto jednak, w przypadku ubezpieczeń grupowych, skonsultować się z kadrami w celu potwierdzenia i dostarczenia kopii dokumentu potwierdzającego. Jeżeli otrzymywaliśmy dofinansowanie do ubezpieczenia (zorgtoeslag), należy ich powiadomić i poprzez odpowiedni program anulować kolejne wypłaty. W przeciwnym razie trzeba będzie je zwrócić. Jeżeli jeszcze nie zapłaciliśmy rachunków wystawionych przez ubezpieczyciela, jest to ostateczny na czas na ich uregulowanie.
Pozostałe formalności
W zależności od tego jak długo przebywaliśmy w Holandii, i z jakich usług korzystaliśmy, może się zdarzyć, że to nie wszystko, co powinniśmy załatwić przed wyjazdem. Warto powiadomić lekarza internistę i stomatologa o naszym zamiarze opuszczenia kraju (wystarczy rozmowa telefoniczna). Jeżeli posiadamy kartę "Voordeelurenkaart" trzeba ją anulować telefonicznie (umowa podaje minimum miesięczny okres wypowiedzenia) pod numerem podanym na odwrocie. W przeciwnym wypadku, po upływie roku zostanie automatycznie przedłużona, a z naszego konta (o ile go nie zamknęliśmy) zostanie pobrane kolejne 55€. Jeżeli na karcie na okaziciela (Anonieme OV-chipkaart) mamy jakieś pokaźne kwoty, możemy poprosić o zwrot gotówki w biurze GVB. Kinomaniacy na miesiąc przed wyjazdem (kalendarzowy) powinni anulować swoją kartę poprzez formularz na stronie internetowej. Jedynie o Museumkaart czy kartę bonusową do Alberta Hejin’a nie musimy się martwić. W przypadku tej pierwszej, po prostu straci ona ważność po roku od pierwszego użycia.
Jeśli wypełniłeś już wszystkie kroki powyżej, gratuluję, właśnie formalnie zakończyłeś swój pobyt w Holandii.
Veilige reis!