Holenderski system fazowy – co warto wiedzieć?
7 mar 2014

Holenderski system fazowy – co warto wiedzieć?

Wszystkie zasady systemu fazowego zostały zawarte w Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Tymczasowych. Dokument CAO bo taki jest holenderski skrót obejmuje lata 2009-2014. Najważniejszym podziałem jest występowanie 3 faz. Faza A trwa 78 tygodni, B trwa 2 lata i/lub 8 umów oraz faza C to czas nieokreślony.

Faza A
Zatrudniony znajduje się w fazie A do chwili przepracowania 78 godzin na rzecz jednej agencji pracy tymczasowej bez znaczenia liczby zawartych umów o pracę. Jeżeli w okresie pond 26 tygodni osoba nie pracuje na rzecz tej samej agencji, naliczanie 78 tygodni w fazie A zaczyna się od początku. Również jeśli nie została zawarta umowa na czas określony, osoba wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę tymczasową z klauzulą o tymczasowym charakterze zatrudnienia. Oznacza to, że zakończenie zlecenia jest równoznaczne z zakończeniem umowy, a pracownicy tymczasowi mogą w każdej chwili zdecydować się na zakończenie pracy.

Faza B
Jeżeli po zakończeniu fazy A bezpośrednio lub w ciągu 26 tygodni pracownik zostanie zatrudniony na rzecz tej samej agencji pracy tymczasowej lub przez nią oddelegowany do pracy, rozpoczyna się faza B. Trwa ona przez okres dwóch lat lub ośmiu umów na czas określony. W momencie zawarcia dziewiątej umowy lub po upływie dwóch lat automatycznie rozpoczyna się faza C.
Klauzula o tymczasowym charakterze zatrudnienia nie ma tu zastosowania, a agencja pracy tymczasowej ma obowiązek wypłacać pracownikowi część wynagrodzenia oraz pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy zastępczej w przypadku zakończenia zlecenia przez pracodawcę
Jeżeli występuje przerwa pomiędzy kolejnymi umowami mniej niż 13 tygodni, wlicza się ten okres do całkowitego czasu trwania fazy B. Jeśli osoba nie pracuje przez okres od 13 do 26 tygodni na rzecz tej samej agencji pracy tymczasowej, naliczanie fazy B rozpoczyna się od nowa. Podczas gdy okres bez pracy wynosi 26 tygodni lub więcej, pracownik wraca do początku fazy A.

Faza C
Rozpoczyna się w chwili, gdy pracownik kontynuuje pracę bezpośrednio po zakończeniu fazy B lub jeśli w ciągu trzynastu tygodni od zakończenia fazy B ponownie zostanie oddelegowany do pracy przez tę samą agencję pracy tymczasowej. Czas trwania fazy C jest nieokreślony. Podobnie jak miało to miejsce w fazie B, klauzula o tymczasowym charakterze zatrudnienia nie ma tu zastosowania i agencja pracy tymczasowej ma ten sam obowiązek.
Tutaj wiele zależy od pracownika. Jeśli odmówi podjęcia pracy znalezionej przez agencję, straci swoje prawa związane z pracą zastępczą oraz prawo do wypłaty części wynagrodzenia. Jeśli w fazie C pracownik zostanie ponownie oddelegowany do wykonywania pracy, ma prawo do co najmniej takiego samego wynagrodzenia, które otrzymywał w momencie braku pracy. W fazie C okres wypowiedzenia wynosi miesiąc dla obu stron, chyba że ustaliły one w umowę inny okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Powrót do fazy B rozpoczyna się jeśli w fazie C osoba nie pracowała na rzecz danej agencji pracy tymczasowej po zakończeniu umowy krócej niż 26 tygodni, A gdy okres ten trwał 26 tygodni lub dłużej, pracownik przechodzi do początku fazy A.
comments powered by Disqus