Jaaropgave, czyli holenderska karta podatkowa
20 wrz 2019

Jaaropgave, czyli holenderska karta podatkowa

Jaaropgave lub jaaropgaaf to niderlandzki odpowiednik polskiego PIT-u, wystawiany przez pracodawców po zakończeniu roku podatkowego. Dokument ten umożliwia rozliczenie w Belastingdienst, a także w polskim urzędzie skarbowym, o ile nie mieszkamy na stałe w Holandii. Warto wiedzieć, że do rozliczenia przed holenderskim fiskusem mogą wystarczyć same odcinki z wypłat. Wyżej wymienione dokumenty stanowią podstawę do rozliczenia ponieważ znajdują się na nich najważniejsze kwoty dotyczące ubezpieczenia i pobieranego podatku.

Kiedy otrzymasz jaaropgave?

Pracodawcy w Holandii zobowiązani są to przekazania pracownikom karty podatkowej zawierającej wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ich zarobków w ubiegłym roku. Jaaropgave zazwyczaj wysyłany jest pocztą w drugiej połowie lutego lub na początku marca dlatego warto zadbać o to, żeby pracodawca posiadał Twój aktualny adres. Istnieje również możliwość, że otrzymasz ją drogą mailową.
Co w sytuacji, gdy nie otrzymałeś dokumentu od pracodawcy?
Pierwszym krokiem jest bezpośredni kontakt z księgowością firmy, w której podejmowałeś zatrudnienie. Jej obowiązkiem jest wydanie rocznej karty podatkowej, odcinków z wypłat i wszelkich informacji dotyczących Twojego zatrudnienia. Jeżeli jednak w dalszym ciągu masz problemy z pozyskaniem jaaropgave, warto zlecić takie rozliczenie do firmy która zajmie się rozliczeniem i pozyska takie dokumenty w Twoim imieniu.

Co znajduje się na jaaropgave?

Karta podatkowa zawiera informacje o zarobkach i wysokości zapłaconych podatków. W dokumencie powinniśmy znaleźć takie dane jak:
–rok podatkowy, którego dotyczy rozliczenie;
– całkowitą kwotę brutto zarobioną w wymienionym wyżej roku (jest to loon lub fiscaal loon);
– zapłacone podatki i premie (loonheffing lub loonbelasting/volksverzekeringen)
– odciągniętą ulgę podatkową (arbeidskorting lub heffingskorting)
– nieobciążone podatkiem wynagrodzenie jak dodatek podróżny (reiskostenvergoeding)
– odliczone od dochodu składki na ubezpieczenie zdrowotne (bijdrage inkomensafhankelijke Zogverzekeringswet)

Jaaropgave od kilku pracodawców mogą różnić się od siebie wyglądem, jednak powinny zawierać te same, najważniejsze informacje.
Co w sytuacji, gdy zgubisz jaaropgave?
Jeśli zgubiłeś swój jaaropgave to w pierwszej kolejności konieczny będzie kontakt z pracodawcą, który powinien wystawić kopię lub duplikat zaświadczenia o wynagrodzeniu.

Rozliczenie po powrocie do Polski
Należy pamiętać o tym, że każda osoba która pracowała w Holandii ma obowiązek rozliczenia podatkowego przed holenderskim fiskusem. Warto to zrobić, by uniknąć dotkliwych kar ze strony urzędu. Możemy tego dokonać samodzielnie lub za pośrednictwem biura rozliczeń, które pomoże Ci w takim rozliczeniu.
comments powered by Disqus