Jak głosować za granicą bez wychodzenia z domu
- Obywatele RP posiadający ważne Polskie paszporty (na obszarze Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego wystarczy dowód osobisty)
Wyborca powinien zgłosić Konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego nie później niż 24 września 2011r. Zgłoszenia dokonuje się ustnie, pisemnie, telegraficznie, faksem lub w formie elektronicznej.
Poprawne zgłoszenie zawiera:
- Imię i nazwisko
- Imię ojca
- Datę urodzenia
- Numer PESEL
- Miejsce pobytu wyborcy za granicą
- Numer ważnego paszportu/dowodu osobistego oraz miejsce i datę jego wydania
- Miejsce wpisania do rejestru wyborców (w przypadku czasowego pobytu zagranicą)
- Adres, na który ma byd wysłany pakiet wyborczy
Konsul, nie później niż do 29 września 2011r. wysyła do wyborcy pakiet wyborczy a w nim.
- Zaadresowaną kopertę zwrotną
- Instrukcję głosowania korespondencyjnego
- Karty do głosowania
- Kopertę na karty do głosowania
- Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu
Wyborca oddaje głos w sposób określony w informacji znajdującej się na dole karty do głosowania. Po oddaniu głosu, karty do głosowania należy umieścić w kopercie oznaczonej „Koperta na kartę do głosowania” i ją zakleci. UWAGA! Koperty niezaklejone to głosy nieważne.
Na oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu wpisujemy miejscowość i datę oraz podpisujemy. Zaklejoną kopertę na kartę do głosowania oraz wypełnione i podpisane oświadczenie o osobistym oddaniu głosu wkładamy do koperty zwrotnej zaadresowanej na adres Konsula.
Kopertę zwrotną zaklejamy i wysyłamy na własny koszt pocztą lub kurierem na adres Konsula. Konsul przekazuje właściwej komisji wyborczej tylko te koperty zwrotne, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania.
Wyborca może osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do właściwej obwodowej komisji wyborczej.