6 lut 2013

Jak wychować dwujęzyczne dziecko

Dla dzieci, które się tam urodzą Holandia jest ojczyzną i to ją traktują jak najważniejsze dla siebie państwo, są do niej przywiązane.Dorastanie wśród holenderskich dzieci, posługiwanie się holenderskim językiem na co dzień jak również zderzenie z tamtejszą kulturą tę więź dodatkowo umacnia. Jednak co zrobić w sytuacji, w której rodzice chcieliby, by dziecko pamiętało również o Polsce, o polskim języku i chciało tam przebywać , nawet jeśli rodzice nie planują szybkiego powrotu. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Należy wychowywać dwujęzyczne dziecko, które świetnie sobie poradzi zarówno w środowisku holenderskim jak i w polskim. Decydując się na tego rodzaju zabieg należy mieć świadomość tego, że jest to spore wyzwanie dla rodziców, którzy będą musieli bardzo zaangażować się w rozwój dziecka i w jego kształcenie. Zanim przejdziemy do konkretnych wskazówek jak można wychować dwujęzyczne dziecko warto dowiedzieć się czym się takie dziecko cechuje i dlaczego warto się tego podjąć. Jednym z ważniejszych argumentów jest to, że dwujęzyczne dziecko potrafi się posługiwać dwoma językami biegle, traktując je jako swoje podstawowe i naturalne umiejętności. Co więcej pozwala to na ograniczenie barier jakie musza pokonywać dzieci, które znają tylko jeden język, a tym samym mają utrudnioną asymilację z innym środowiskiem. Dwujęzyczne dziecko to również ułatwienie dla rodziców, którzy planują przenieść się do innego kraju oraz dla samego dziecka w przyszłości, które to przez fakt, że potrafi biegle posługiwać się dwoma językami może pozwolić sobie na życie praktycznie w każdym, dowolnie wybranym przez siebie kraju – niezależnie od tego czy zdecyduje się na naukę czy pracę będzie miał o wiele łatwiej w dalszym życiu.



Zatem co zrobić, by wychować dwujęzyczne dziecko? Jednym z ważniejszych zadań jakie stoi przed rodzicami to odpowiednie zaplanowanie całego procesu nauczania i umiejętne gospodarowanie czasem. W przypadku kiedy rodzice są dwujęzyczni sprawa jest ułatwiona ponieważ każde z rodziców powinno mówić do dziecka w swoim ojczystym języku. Dzięki temu dziecko będzie od podstaw uczone równolegle dwóch języków, a wprowadzenie tego we wczesnych fazach rozwoju sprawi, że dziecko automatycznie będzie wyczuwało różnicę i dwoje rodziców mówiących w różnych językach będzie dla niego czymś naturalnym. To sprawi, że dziecko oswoi się z językiem i nabierze wprawy w posługiwaniu się nim. Dodatkowym wsparciem dla rodziców, zwłaszcza tych którzy posługują się tylko jednym językiem, mogą okazać się tutaj szkoły językowe, dwujęzyczne opiekunki jak również bajki, filmy czy książki w obcym języku, które to pozwalają dziecku uczyć się poprzez zabawę. Jest to szczególnie ważne we wczesnych latach, kiedy to dziecko powinno przede wszystkim się bawić, a nie zajmować nauką.



W przypadku kiedy dziecko wychowuje się za granicą i kiedy ma styczność przede wszystkim z obcym językiem należy skupić się przede wszystkim na posługiwaniu się przy dziecku językiem polskim. Dzięki temu, że w domu ma styczność z tym językiem, a kiedy jest w przedszkolu czy w żłobku spotyka się z językiem obcym również ma szansę na naukę dwóch języków jednocześnie.



Podczas wychowywania dwujęzycznego dziecka istnieje kilka ważnych zasad i reguł, których powinno się przestrzegać, by odnieść pełny sukces. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:



• Trzymać się zasady: jedna osoba – jeden język, czyli jeśli decydujemy się na wychowanie dwujęzycznego dziecka należy ustalić który z rodziców zwraca się w jakim języku i cały czas, konsekwentnie się tego trzymać, by dziecko mogło się z tym oswoić. Samo się nie pomyli i będzie wyczuwało różnicę dlatego też nie trzeba się obawiać, że dziecko nie będzie wiedziało co kto do niego mówi. Samo sobie doskonale poradzi.

• Stosować poprawną polszczyznę (czy też odpowiednie zasady obowiązujące w innym języku) zatem, aby dziecko mówiło poprawnie (a co za tym idzie nauka odniosła pożądany efekt) trzeba uczyć go poprawnie się wypowiadać. Jeśli będzie stosowało się tzw. mixy językowe: „ten dom jest taki big” albo „so jak już powiedziałem” dziecko będzie je powtarzać, a co za tym idzie nie będzie potrafiło mówić żadnym z języków poprawnie, bo nie będzie dostrzegało różnicy i błędów jakie popełnia.

• Kiedy nie znamy jakiegoś języka, a chcemy by dziecko było dwujęzyczne lepiej zapisać go na specjalne zajęcia, gdzie nauczy się mówić poprawnie. Decydując się na naukę w domu, rezygnując z posługiwania się językiem polskim nie tylko narazimy dziecko na wyuczenie się niepoprawnego języka (a tym samym nieprzydatnego) jak również sprawimy, że przestanie ono pamiętać język polski. Dlatego też rodzice znający tylko jeden język powinni się nim posługiwać przy dziecku, ucząc go tym samym jego zasad, a naukę drugiego języka zostawić szkole lub opiekunce.

• Im dziecko jest starsze tym więcej pracy wymaga. Należy dopilnować, by dziecko starało się używać wszystkich języków, które zna w przeciwnym wypadku ten najrzadziej używany zostanie zapomniany.

• Należy pokazać dziecku dlaczego warto się uczyć kilku języków, pokazać mu kraj, którego język sobie przyswaja, zapoznawać go z kulturą i rozrywkami jakie są w danym kraju popularne lub znalezienie mu przyjaciół, którzy mówią tylko w danym języku. Dziecko potrzebuje bowiem motywacji. Im powód będzie ciekawszy tym motywacja silniejsza.



Wszystko to ułatwi dziecku naukę i mimo, że wymaga to sporego zaangażowania i poświęcenia ze strony rodziców jest tego warte.



Marta Kotas

comments powered by Disqus