Jak zarejestrować i wyrejestrować samochód w Niemczech?
7 lip 2021

Jak zarejestrować i wyrejestrować samochód w Niemczech?

Niekiedy praca za granicą wymaga posiadania własnego samochodu. Jeśli rejestracja ma odbyć się na terenie Niemiec to warto znać procedurę, która różni się od tej w Polsce. Sprawdź jak wygląda rejestracja krok po kroku.

Ubezpieczenie samochodu

Pierwszym i jednym z najważniejszych kroków po zakupie samochodu na terenie Niemiec jest jego ubezpieczenie OC (Kfz-Haftpflichtversicherung). Po wyborze firmy ubezpieczeniowej i wykupieniu odpowiedniego pakietu, agencja przydzieli eVB-Nummer. Będzie on potrzebny przy rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. Dobrze, aby numer był od razu zapisany na kartce, przez co cały proces rejestracji zostanie przyspieszony.

Jak wygląda rejestracja samochodu w praktyce?

Rejestracja samochodu w Niemczech odbywa się w następujących krokach:

1. Mając komplet dokumentów należy udać się do pobliskiego Wydziału Komunikacji. Następnie trzeba się zarejestrować i oczekiwać na swoją kolej.

2. Pracownik  Wydziału Komunikacji sprawdzi wszystkie dokumenty i pomoże w wypełnieniu upoważnienia do pobrania z konta należności za podatek drogowy.

3. Zostanie przydzielony numer rejestracyjny. Istnieje możliwość wybrania własnego numeru rejestracyjnego a opłata za tą usługę wynosi około 20 euro.

4. Kolejno otrzymuje się druczek z należnością za rejestrację (około 30 euro), którą należy uiścić w kasie urzędu.

5. W kolejnym kroku należy udać się do pobliskiego sklepu z tablicami rejestracyjnymi (Schildergeschäft). Tam trzeba pokazać świstek z wydziału komunikacji a pracownik wyrobi nowe tablice rejestracyjne. Koszt usługi to około 40 euro.

6. Ostatni krok to ponowna wizyta w Wydziale Komunikacji. Tam urzędnik umieści plakietki TÜV oraz AU na nowych tablicach rejestracyjnych.

Lista potrzebnych dokumentów

W celu rejestracji niezbędne są następujące dokumenty:

· Zulassungsbescheinigung Teil 1 oraz Teil 2 – świadectwo rejestracji część 1 oraz część 2, które otrzymuje się od sprzedającego,

· Numer ubezpieczenia (eVB-Nummer),

· Dowód osobisty lub paszport z potwierdzeniem meldunku,

· Zaświadczenie o przejściu kontroli technicznej z TÜV (Technischer Überwachungs-Verein),

· Zaświadczenie o przejściu badania emisji spalin (Abgasuntersuchung - AU),

Stare tablice rejestracyjne jeśli poprzedni właściciel nie wyrejestrował jeszcze pojazdu.

Wyrejestrowanie samochodu

Procedura wyrejestrowania samochodu w Niemczech również odbywa się w Wydziale Komunikacji i wygląda bardzo podobnie jak jego rejestracja. Do tego będą niezbędne dokumenty:

· Świadectwo rejestracji (Zulassungsbescheinigung Teil 1 i Teil 2),

· Tablice rejestracyjne pojazdu, który ma zostać wyrejestrowany,

· Dowód tożsamości.

Na zakończenie urzędnik uznaje tablice za nieważne, a właściciel otrzymuje stosowny druk. Do tego należy uiścić ustaloną kwotę. Urząd ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu samochodu. Na koniec właściciel otrzymuje potwierdzenie z wyrejestrowania pojazdu.

Procedura rejestracji samochodu w Niemczech nie jest skomplikowanym procesem. Warto również mieć na uwadze, że w zależności od landu czy miasta przebieg rejestracji może się różnić.

comments powered by Disqus