Jaki zawód wybrać na terenie Holandii?
9 sty 2020

Jaki zawód wybrać na terenie Holandii?

Jeżeli rozważasz wyjazd do Holandii warto wiedzieć jak kształtują się tutaj średnie zarobki oraz jakie są stawki w poszczególnych zawodach. Najczęściej spotykają się tutaj z ofertami pracy fizycznej- to bowiem propozycja dla osób nie znających języka angielskiego czy holenderskiego.

Najbardziej popularne zawody

Do często spotykanych ofert należą te, które są związane z pracą przy kwiatach. Holandia to kraj tulipanów, ale zatrudnienie może dotyczyć także zajmowania się różami, storczykami, czy innymi kwiatami. Praca w szklarni najczęściej polega na pielęgnowaniu, zrywaniu oraz przygotowywaniu ich do dystrybucji.

Równie popularne jest zatrudnienie w magazynach, zwanych często centrami logistycznymi. Na terenie Holandii znajduje się wiele firm z rozbudowanym zapleczem magazynowym. Praca często polega na obsłudze wózka widłowego, czy organizowaniu dostawy. Inne zajęcia dotyczą rozładunku kontenerów oraz przepakowywania kartonów. Pracownik magazynowy zarabia przeciętnie 1800-2100 euro netto.

W Holandii wiele firm poszukuje również dobrych fachowców budowlanych, o których na rynku pracy jest coraz trudniej. Mowa tu przede wszystkim o murarzach i zbrojarzach, którzy bez wątpienia mogą zarobić sporo. Polscy fachowcy nie bez powodu są bardzo doceniani w Holandii!

Kierowcy z kategorią C+E są aktualnie bardzo wysoko na liście pożądanych zawodów. Standardowa pensja kierowcy w Holandii wynosi 1,5-2 tys. euro netto miesięcznie. Wynagrodzenie różni się w zależności od liczby nadgodzin, miasta czy firmy.

Jeżeli szukamy pracy jako spawacz możemy być pewni, że z odpowiednimi kwalifikacjami otrzymamy zatrudnienie w tym zawodzie. Dobry pracownik z doświadczeniem i komunikatywnym angielskim może zarobić nawet 3300 euro netto miesięcznie w zależności od metody spawania. Największe zapotrzebowanie na spawaczy jest przede wszystkim na zachodniej części kraju - tam znajdują się porty i stocznie.

Średnie zarobki

Ustawowa minimalna pensja w Holandii w 2019 r. wynosiła  1 615 euro brutto miesięcznie przy

38-40 godzinnym tygodniu pracy (w zależności od branży) - to jest około 1 450 euro netto.

Watro inwestować w szkolenia podnoszące kwalifikacje?

Jeśli chodzi o przemysł ciężki, to szansę na dobrą pracę i zarobki mają przede wszystkim osoby z kwalifikacjami i certyfikatem VCA. Certyfikat VCA to obecnie podstawowy wymóg w pracy o podwyższonym ryzyku w Holandii czy Belgii. Na szkoleniu z tego zakresu przestawiane jest m.in. prawo pracy, ryzyko wypadków i zapobieganie im, praca z narzędziami, maszynami, a także na wysokości. Każdy przyszły pracownik musi uzyskać certyfikat, aby dostać pracę w branży niosącej ze sobą ryzyko, np. na budowie czy na stoczni. Podstawowy kurs można zrobić zarówno w Polsce (ok.1 500 zł) jak i w Holandii (ok. 210 euro).

Legalne zatrudnienie

By legalnie podejmować zatrudnienie na terenie Holandii należy spełnić dwa warunki:

  • bezpłatnie wyrobić numer BSN – jest to holenderski odpowiednik numeru PESEL w Polsce,
  • założyć konto bankowe.

Skorzystaj z oferty agencji pośrednictwa pracy

Sprawdzonym sposobem na rozpoczęcie legalnego zatrudnienia w Holandii jest podpisanie umowy z polską agencją pośrednictwa pracy, która współpracuje z holenderskimi pracodawcami. W ten sposób znalezienie pracy w ‘od zaraz’ nie będzie stanowić problemu.

Pośrednik zadba o umowę z holenderskim pracodawcą i udzieli pomocy w wyrobieniu numeru Sofi potrzebnego do rozliczania podatków w holenderskich urzędach skarbowych. Często w ogłoszeniach można też znaleźć pracę w Holandii od zaraz z zakwaterowaniem.

comments powered by Disqus