Muzeum Anny Frank w Amsterdamie
24 maj 2016

Muzeum Anny Frank w Amsterdamie

Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku w Niemczech. Wtedy też w wyniku dojścia do władzy Hitlera i rozpoczęcia prześladowania Żydów, ojciec dziewczynki Otto Frank zdecydował się uciec wraz z rodziną do Holandii.

W Amsterdamie Otto Frank założył własną firmę której siedzibą była kamienica przy ulicy Prinsengracht 263. Ten sam budynek stanowił również dom rodziny Frank. W 1940 roku Niemcy zajęli Holandię, co spowodowało narastające represje wobec ludności żydowskiej. 5 lipca 1942 roku starsza siostra Anny - Margot otrzymała wezwanie deportacyjne do obozu pracy. Następnego dnia rodzina Frank zeszła do ukrycia na tyłach domu, w którym do tej pory mieszkali.

Na 13-te urodziny Anna otrzymała w prezencie dziennik, w którym zaczęła prowadzić znane do dzisiaj zapiski dotyczące codzienności w kryjówce. Nastolatka słysząc nawoływanie Ministra Edukacji przez radio, który wzywał do tego aby zachować dzienniki wojenne, postanowiła przepisać swój w formę książki. Po prawie dwóch latach życia w ukryciu została aresztowana. W 1945 roku zmarła w obozie koncentracyjnym w Bergen – Belsen.

Jako jedyny ocalał Otto Frank. Poruszony zapiskami córki wydał po wojnie jej dziennik, który został przetłumaczony na kilkanaście języków oraz wydany w milionach egzemplarzy. Wspomnienia Anny Frank ukazują tragiczne oblicze wojny, wpisane zostały m.in. na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata. W 1960 roku w domu, który niegdyś należał do rodziny Frank powstało Muzeum Anny Frank.

Godziny otwarcia muzeum:

Od 1 maja 2016 roku obowiązuje nowy system wejść:

- od 9:00 do 15:30 mogą wejść tylko osoby, które kupiły wcześniej bilet online
- od 15:30 do zamknięcia muzeum bilet można kupić przy wejściu

Kwiecień - październik: otwarte od 9:00 do 22:00
Listopad - marzec: otwarte od 9:00 do 19:00 (w sobotę do 21:00)

Ceny biletów rozpoczynają się od 4,50 euro.

Więcej informacji o Muzeum Anny Frank można znaleźć na oficjalnej stronie obiektu: www.annefrank.org

Źródło zdjęcia: www.thinkingsidewayspodcast.com
comments powered by Disqus