Nauka niderlandzkiego w Holandii
8 sie 2018

Nauka niderlandzkiego w Holandii

Język niderlandzki pochodzi z rodziny języków germanistycznych. W wymowie można usłyszeć elementy z języka angielskiego i niemieckiego Jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii. Nie należy od do języków prostych, jednak zasady wymowy i pisowni są ściśle określone jak w niemieckim, co zdecydowanie ułatwia naukę.

Podstawową formą nauki są szkoły językowe, oferujące kompleksową naukę dopasowaną do każdego poziomu umiejętności. Szkoła zapewnia potrzebne podręczniki oraz wszelkie pomoce naukowe. Spotkania zazwyczaj odbywają się 2-3 razy w tygodniu. Polskich placówek oferujących naukę języków na terenie Holandii jest naprawdę wiele. Warto porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą. Koszt takiego kursu wacha się od 200 Euro do nawet 800 Euro miesięcznie.

Wiadomo jednak, że w natłoku pracy i obowiązków nie wszyscy mają czas na dojazd do szkół językowych w określonych porach. Obecnie istnieje wiele alternatyw pozwalających na naukę w domu. Sporym plusem takiego rozwiązania jest zaoszczędzony czas i pieniądze na dojazd oraz elastyczne godziny nauki. Popularną metodą stają się więc lekcje holenderskiego online, najczęściej przez Skype. Metoda ta polega na prywatnej nauce języka z nauczycielem poprzez wideorozmowę. Poziom edukacji jest dopasowany do potrzeb ucznia. Wszystkie materiały naukowe są wysyłane na adres e-mail. Mamy możliwość pobierania takich lekcji również z partnerem. Koszt jednej godzinnej sesji wynosi od 7,5 do 11 Euro.

W internecie jest wiele ofert darmowych kursów języka holenderskiego. Pozwalają one na poznanie podstawowych zwrotów oraz znacznie ułatwiają komunikację. Oczywiście, bezpłatne lekcje istnieją w wersjach o ograniczonym dostępie. Za pełny dostęp do aplikacji trzeba zapłacić od 20 do 50 Euro miesięcznie. Niestety nauka wymowy na takich kursach będzie o wiele bardziej skomplikowana, gdyż głos takiego lektora jest bardzo „komputerowy” co znacznie utrudnia poznanie prawidłowej wymowy.
Jak wiadomo, jesteśmy wzrokowcami. Bardzo dobrym sposobem na naukę jest oglądanie filmów w języku holenderskim. Należy pamiętać, że nie ma większego sensu oglądanie filmu czy serialu z napisami polskimi ponieważ automatycznie skupiamy się na czytaniu w naszym języku, a nie na wsłuchiwaniu się w dialogi. Z drugiej strony wiemy, że oglądanie filmów bez napisów jest nie lada wyzwaniem, nie tylko dla początkujących, ale i tych bardziej zaawansowanych. Dlatego warto przybrać sobie system pozwalający na efektywniejszą naukę. Najpierw warto obejrzeć polską wersję filmu, a następnie ten sam film w języku holenderskim- oczywiście bez napisów. Pozwoli nam to skojarzyć sens wypowiedzi z konkretnymi zdaniami.

Kiedy mamy już podstawową wiedzę na temat języka warto ją utrwalać poprzez gry słowne czy fiszki, które zawsze możemy mieć przy sobie. Można również wypisać na karteczkach słówka bądź zwroty, których się już nauczyliśmy i umieścić je w widocznym miejscu np. na lodówce czy lusterku. Obycie z językiem i wdrażanie go w życie codzienne jest bardzo istotne. Tak działa nasz umysł. Oswajamy się z językiem jeżeli jest on wszechobecny.
comments powered by Disqus