6 lut 2013

Podatki w Holandii

Jest to ta jedna z niewielu rzeczy, od których się nie ucieknie. Zasady, które obowiązują  w Holandii są nieco inne niż te, które obowiązują w naszym prawie.


Najważniejsze zasady


Każdy kto pracuje w Holandii, każdy kto chce pracować legalnie powinien zgłosić się do lokalnego Urzędu Skarbowego, który nadam mu numer identyfikacji podatkowej i ubezpieczeniowej BSN. Od chwili nadania nam numeru BSN pracodawca ma obowiązek odprowadzać podatek dochodowy od uzyskiwanych przez pracownika co miesiąc dochodów. Ponadto każdy pracownik zobowiązany jest do składania corocznego rozliczenia podatkowego, w którym wykazuje osiągane przez siebie dochody.


Stawki i ulgi


Zwykle wysokość odprowadzanego podatku jest uzależniona od utrzymywanego w danym roku dochodu. Schemat ten przedstawia się następująco:


- Zarobki do 17.319 euro - 33,65%


- Zarobki od 17.320 do 31.122 euro - 41,40%


- Zarobki od 31.123 do 53.064 euro - 42,00%


- Zarobki od 53.065 euro - 52,00%


Mimo, że stawki te są dość wysokie warto tutaj dodać, że w Holandii funkcjonują liczne ulgi podatkowe, z których każda osoba o niskich dochodach może korzystać. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć należy przede wszystkim:


- ogólna ulga podatkowa


- ulga na podstawie dochodów


- ulga na dzieci, które mieszkają u rodziców


- ulga przysługująca rodzicom samotnie wychowującym dzieci


- ulga dla rodziców


Na koniec warto dodać tutaj jeszcze, że po powrocie do kraju każda osoba, która rozliczała się z podatków w Holandii może w Polsce ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku.


kotas

comments powered by Disqus