Polacy to nie tylko pijacy!
17 kwi 2012

Polacy to nie tylko pijacy!

Złoty koperty z nazwiskami zwycięzców, spektakularne otwarcie, znana polska gwiazda telewizyjna w duecie z polsko-holenderskim aktorem jako prowadzący i statuetki dla zwycięzców.


Pierwsze wybory Polaka Roku - Polonus 2011 - w World Forum Theater w Hadze były precyzyjnie wyreżyserowanym wydarzeniem. Organizacją zajęło się Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polsko – Niderlandzkich i wiele różnych innych holendersko-polskich – głównie kulturalnych – organizacji. Również polska ambasada zaangażowała się w to przedsięwzięcie. Głównym sponsorem była firma Otto Workforce, znany w Europie Środkowej i Wschodniej pośrednik pracy.


Na sali zasiada około tysiąca osób. Z przodu kilka kobiet w strojach wieczorowych, mężczyźni w garniturach. Polski dominuje, ale tu i tam słychad dźwięki niderlandzkiego. Większośd publiczności jest mniej elegancka: przyszli posłuchad koncertu Budki Suflera, znanego polskiego zespołu.


Nagroda przyznawana jest w następujących kategoriach: biznes, kultura, nauka i technika oraz Młody Polak Sukcesu, a także w kategorii honorowej i plebiscycie publiczności. Polska senator Barbara Borys-Damięcka jest przewodniczącą jury. Zwycięzcy muszą nie tylko odnosid sukcesy, ale również mied „pozytywny wkład w stosunki polsko-holenderskie.” „Naszym celem jest zwrócenie uwagi na pozytywny udział Polsków", mówi Thomas Dudkiewicz, prezenter.


„To wydarzenie jest ważne”, mówi polski ambasador w Holandii, Janusz Staoczyk, zwracając się do publiczności. „To, że polska społecznośd organizuje tę imprezę właśnie teraz, jest bardzo potrzebne. Coraz więcej Polaków mieszka w Holandii i przyciąga uwagę mediów i polityków”.Staoczyk powiedział na początku tego roku, że dostaje coraz więcej sygnałów od Polaków, którzy cierpią z powodu tego, jak się o nich mówi. Wielu oburza się na stwierdzenia takie jak haskiego radnego, Alderman Marnix Norder („tsunami Polaków”) czy informacje prasowe, w których Polacy przedstawiani są jako opoje i element niepożądany. Zwycięzcami zostają Zofia Kruk (właścicielka hotelu Giesbeek Hof), pianistka Agata Bartnik, dwóch naukowców i studentka Natalia Rajewska (21), która jest między innymi haskim młodzieżowym ambasadorem ds. integracji. Nagroda publiczności wędruje do rapera Mr. Polska.


Pomimo tego że to głównie Polacy pojawiają się na scenie, najgłośniej oklaskiwany jest Holender, Thomas Peters, zwycięzca w kategorii honorowej. Nagroda ta jest przewidziana dla Holendra, który dąży do integracji z Polską. Peeters jest autorem książek o polskim wkładzie w wyzwolenie Holandii. „Pierwszych trzech słów po polsku nauczyłem się 30 października 1944.” To był dzieo, kiedy jego miasto, Bredę wyzwoliła polska dywizja pancerna. „Od tego czasu, dziękuję Polakom: Dziękuję bardzo.”


(depers.nl)

comments powered by Disqus