Polscy imigranci
Szacuję się , że liczba wszystkich Polaków rozproszonych po całym świecie wynosi ok. 18- 20 mln . Liczba ta obejmuje wszystkich, którzy uważają się za Polaków ze względu na miejsce urodzenia, język lub pochodzenie.
Obecnie liczna wszystkich polskich imigrantów, urodzonych i wychowanych w Polsce , wynosi ok. 2.000.000, co stanowi ok. 5 % ogółu ludności Polski. Choć czasami wydaje się Holendrom , że bardzo wielu Polaków mieszka w ich kraju, pogląd ten jest co najmniej mało prawdziwy. Holandia, w porównaniu z innymi państwami EU, jest wybierana rzadziej. Prym wiodą Wielka Brytania, Irlandia i Niemcy. Holandia pozostaje w tyle, kraj ten wybiera ok. 6 % Polaków.
Ważne jest aby wiedzieć, że Polacy mieszkający za granicą nie są jednorodną grupą.
Polski socjolog pracujący w Wielkiej Brytanii, Michał Garapich, zajmuje się tematem migracji i wyróżnia kilka typów obecnym migrantów :
1. Typ „ klasyczny emigrant” : jego celem jest stałe osadnictwo poza granicami kraju.
2. Typ „bocian” : jego rodzina mieszka w Polsce, on na zmianę pracuje za granicą, wraca do domu a następnie z powrotem wraca do pracy.
3. Typ „chomik” : wyjeżdża za granica w konkretnym celu zarobkowym, np. aby zarobić na nowy dom lub na założenie własnego biznesu. Wraca do kraju, wtedy kiedy uzbiera pożądaną kwotę.
4. Typ „ poszukujący” : nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o ewentualnym powrocie lub stałym pobycie. Ten typ jest najbardziej niebezpieczny. Niektóre jego zachowania mogą być uciążliwe dla otoczenia ponieważ nie chcę się w pełni dopasować innej kultury i związanych z nią norm i wartości społecznych.
Z ekonomicznego punktu widzenia , dla holenderskiej branży zatrudniającej pracowników produkcyjnych lub administracyjnych niższego szczebla, najbardziej pożądana grupę stanowią typy drugi i trzeci. Są to pracownicy najbardziej zmotywowani, mają określony cel i skupiają się na wymaganiach potrzebnych do wykonywania pracy.
E.B.