Problemy starzejącej się Holandii
Tak wynika z raportu Komisji Europejskiej. Komisarze uznali utrzymanie budżetu w równowadze pomimo rosnących wydatków na starzejące się społeczeństwo za jedno z największych wyzwań dla Hagi. Podkreślili też, że wydatki te w Holandii będą wyższe niż w innych krajach UE.
Członkowie Komisji opublikowali specjalne zalecenia dotyczące polityki finansowej dla wszystkich 27 krajów członkowskich Unii. Holandia wraz z między innymi Niemcami, Austrią i Francją należy do grupy państw, gdzie „problem długów jest mniej pilny”, jak stwierdził komisarz Olli Rehn (sprawy gospodarcze i walutowe) podczas prezentacji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Rehn podkreślił, że kraje z tej grupy powinny brać przykład z państw Europy Północnej, gdzie pozwolono kobietom pracować dłużej. Komisja wytknęła też, że w Holandii wiele kobiet pracuje tylko na część etatu.
Według przedstawicieli partii GroenLinks w Europarlamencie celem Komisji jest krytyka holenderskich planów dotyczących polityki społeczno-ekonomicznej. „Komisarze twierdzą, że Holandia dokonuje złych wyborów na przyszłość. Liczba przepracowanych godzin jest zbyt niska, bo mamy zbyt wiele ulg dla żywicieli rodziny i dlatego, że rząd zaniedbał inwestycje w opiekę nad dziećmi”, jak mówi euro parlamentarzystka Marije Conrelissen.
Komisja oparła się na planach poszczególnych państw, które zostały przedstawione wcześniej w tym roku. Zalecenia stanowią część pakietu środków w celu zapobiegania powstaniu nowych kryzysów. Problemy w krajach takich jak Grecja i Portugalia pokazują, że spójność polityki w ramach Unii jest konieczna. W przyszłym roku Komisja będzie chciała skontrolować, czy kraje przestrzegają porozumień. Państwa członkowskie muszą jednak wcześniej zatwierdzić wyniki raportu.
(volkskrant.nl)