Rejestracja samochodu w Holandii
26 paź 2021

Rejestracja samochodu w Holandii

Każda osoba, która planuje poruszać się samochodem w Holandii powinna zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami dotyczącymi rejestracji pojazdu. Proces ten może się różnić w zależności od tego czy auto zostało zakupione w Niderlandach czy w Polsce.

Rejestracja samochodu zakupionego w Holandii

W przypadku zakupu auta w Holandii przebieg rejestracji jest dosyć łatwy. Sprzedający samochód powinien wręczyć nowemu właścicielowi dowód przekazania oraz dowód przepisania pojazdu. Następnie z tymi dokumentami należy udać się do Państwowej Służby Ruchu Drogowego lub na pocztę (PostNL). Koszt rejestracji pojazdu to około 10€.

Następnie po załatwieniu wszystkich formalności w urzędzie należy poczekać na nowy dowód rejestracyjny, który przyjdzie pocztą. Podczas tego czasu można poruszać się samochodem pod warunkiem, że pojazd posiada ważne APK (przegląd techniczny).  

Holenderska rejestracja samochodu zakupionego w Polsce

Inaczej wygląda kwestia rejestracji samochodu jeśli auto zostało przywiezione z Polski. Wtedy jeśli czas pracy ma być dłuższy niż 3 miesiące to wcześniej warto pomyśleć o wystąpienie do urzędu skarbowego o zwolnienie z płacenia podatku drogowego (BPM). Wniosek dostępny jest do pobrania na oficjalnej stronie Belastingdienst. Czas oczekiwania na decyzję to nawet 6 tygodni.

Kolejny krok to sprawdzenie techniczne pojazdu w uprzednio umówionej wizycie w RDW (Dienst Wegverkeer). Przegląd to koszt około 200€. Następnie można przystąpić do rejestracji pojazdu w tej samej placówce. Do tego niezbędne są dokumenty:

· zwolnienie z płacenia podatku lub jego opłacenia

· dowód rejestracyjny samochodu (Polski)

· ważny dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy

· zameldowania

· przeglądu technicznego

Procedura rejestracji pojazdu powinna trwać 5 dni roboczych. Po tym czasie zostanie wydany nowy dowód rejestracyjny, z którym także można wyrobić nowe tablice. Koszt to od 20 do 60€.

Wyrejestrowanie samochodu

Proces wyrejestrowania jest bardzo podobny do rejestracji. Tutaj również należy udać się do RDW. Tam należy okazać następujące dokumenty: aktualny dowód rejestracyjny, dokument tożsamości, dowód przekazania pojazdu, tablice rejestracyjne. Należy również opłacić wyrejestrowanie – koszt 10€. Następnie pracownik organu zniszczy tablice i wyda potrzebne dokumenty: dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu, dowód rejestracyjny z odciętym rogiem.

Procedura rejestracji samochodu w Holandii nie jest skomplikowana. Należy jeszcze pamiętać, że po zarejestrowaniu pojazdu trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Za brak tego dokumentu grozi spory mandat.

comments powered by Disqus