Rezolucja w sprawie Polaków
17 kwi 2012

Rezolucja w sprawie Polaków

Na działającym od miesiąca portalu holenderskiej Partii Wolności, zaprasza się między innymi do pisania skarg na imigrantów z Europy środkowowschodniej, w tym Polaków.


Eurodeputowany Jacek Protasiewicz na konferencji prasowej w Warszawie przekonywał, że brak reakcji ze strony rządu holenderskiego na ataki na emigrantów z Europy Wschodniej wymusił tego typu działanie Parlamentu Europejskiego. " Sytuacja dojrzała do tego, aby tę kwestię przestać dyskutować w zaciszu gabinetów dyplomatycznych, ale postawić na forum najważniejszego gremium unijnego i przyjąć rezolucję, w której będą wyraźne słowa potępienia wobec tego, jak zachowuje się rząd holenderski, chowając głowę w piasek w tej kwestii, albo wręcz przyzwalając na tego typu praktyki." - przekonuje Jacek Protasiewicz.


Wiceszef Parlamentu Europejskiego zapowiada, że w rezolucji znajdzie się również apel do Komisji Europejskiej, by ta skontrolowała holenderskie prawo dotyczące emigrantów. Europoseł ma wątpliwości czy Holendrzy swoim zachowaniem nie łamią trzech dyrektyw dotyczących antydyskryminacji, o swobodnym przepływie osób i o ochronie danych osobowych. "Naszym zdaniem portal Partii Wolności wobec którego rząd holenderski zachowuje zadziwiającą i niepokojącą powściągliwość, narusza te trzy dyrektywy." - przekonuje Protasiewicz.


Kilka dni temu premier Donald Tusk, pytany o kwestię holenderskiego portalu antyimigracyjnego powiedział, że Holandia nie znajduje zrozumienia u żadnego państwa europejskiego . Szef rządu przyznał, że w politycznym krajobrazie Holandii ujawnia się niechęć do świata zewnętrznego i niewspólnotowe poglądy za przyczyną jednej partii.


Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz poinformował, że wczoraj przekazał holenderskiemu ministrowi do spraw migracji i azylu ostre stanowisko w sprawie portalu. Dodał, że dochodzi jednak także do postępów we współpracy, choćby w kwestii regulowania agencji pracy tymczasowej, które często wykorzystywały Polaków pracujących w Holandii.


IAR

comments powered by Disqus