Samochodem do Niemiec – przewodnik dla kierowców
Prawo rejestracji i prawo podatkowe
Są dwa główne przepisy, które mówią o tym kiedy i jak długo można jeździć w Niemczech na polskich tablicach, a kiedy natomiast potrzeba jest przerejestrowania pojazdu:
· prawo rejestracji (Zulassungsrecht) – reguluje kwestie tymczasowego oraz regularnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem w §20 o rozporządzeniu rejestracji do ruchu pojazdów „samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli osoby je użytkujące nie mają tam stałego miejsca pobytu”.
· prawo podatkowe (Steuerrecht) – każda osoba, która płaci podatek na terenie Niemiec, w tym także podatek drogowy jest zobowiązana do Steuerrecht. Dosyć jasno wynika z niego, że można jeździć w Niemczech samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi przez maksymalnie rok w przypadku pobytu tymczasowego. Jeśli planujesz, pozostać na dłuższy okres czasu w Niemczech, powinieneś jak najszybciej dokonać przerejestrowania samochodu. Jeśli tego nie zrobisz, musisz liczyć się z dotkliwymi karami.
Dodatkowo warto wspomnieć o podatku drogowym (Kfz-Steuer). Obowiązkiem opłacania tego podatku podlegają zarówno pojazdy zarejestrowanie w Niemczech jak i pojazdy zarejestrowane za granicą, ale wykorzystywane w ruchu drogowym w Niemczech. Opłata za podatek drogowy zależy od:
Ø pojemności silnika
Ø rodzaju paliwa (benzyna lub diesel)
Ø klasy emisji spalin
Jak to wygląda w praktyce?
Zgodnie z prawem podatkowym Steuerrecht – osoba, która przebywa na terenie Niemiec tymczasowo jest zwolniona z płacenia niemieckiego podatku drogowego przez okres 12 miesięcy. Natomiast udowodnienie tymczasowego pobytu w praktyce nie jest wcale łatwe. Niemiecka policja może w bardzo prosty sposób sprawdzić czy mówimy prawdę. Wystarczy, że w krótkim odstępie czasowym „drogówka” zrobi kilka zdjęć samochodu, który jest zaparkowany w miejscu zamieszkania. Tym samym trudno będzie udowodnić tymczasowy pobyt.
Dodatkowym punktem odniesienia stałego pobytu może być również tzw. ośrodek interesów życiowych. Z niemieckiego prawa wynika, że osoba, która przebywa na terenie Niemiec dłużej niż 183 dni w roku a do tego pobiera niemieckie świadczenia socjalne, a także pracuje na stałe, to dokładnie tutaj znajduje się jej ośrodek interesów życiowych. W tej sytuacji udowodnienie pobytu tymczasowego w Niemczech jest praktycznie niemożliwe.
Ważne!
Opłacenie niemieckiego podatku drogowego nie zwalnia z obowiązku przerejestrowania samochodu, jeśli „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Niemczech.
Pytania i odpowiedzi
Płacę podatek, ale nie przerejestrowałem jeszcze samochodu – co teraz?
Pomimo tego, że opłacany jest podatek, to niestety w przypadku kontroli drogowej, policja może wystawić mandat za jazdę na polskich tablicach.
Jestem pracownikiem stref przygranicznych – czy obowiązuje mnie prawo rejestracji i prawo podatkowe w Niemczech?
Zgodnie z niemieckimi przepisami, jeśli miejsce zamieszkania jest w Polsce, a miejsce pracy w Niemczech, wtedy samochód podlega wszelkim opłatom, jak i rejestracji w miejscu zamieszkania.
Mam firmę, która dowozi ludzi do pracy w Niemczech – czy muszę opłacać Kfz-Steuer (podatek drogowy)?
Tak. Za polskie busy, które dowożą ludzi do pracy w Niemczech, należy opłacić podatek drogowy. Wynika to z zapisu par. 3 punkt 13 niemieckiej ustawy o podatku od pojazdów silnikowych. W przepisie mowa jest o zwolnieniu, natomiast nie ma ona zastosowania jeżeli pojazdy służą do płatnego przewozu osób lub towarów. W związku z powyższym firmy świadczące odpłatne przewozy muszą opłacić podatek Kfz-Steuer.
A czy opłacając Kfz-Steuer należy zmienić polskie tablice rejestracyjne na niemieckie?
Nie, ponieważ samo opłacanie Kfz-Steuer nie powoduje zmian tablic na niemieckie.
Jestem studentem na niemieckiej uczelni – czy obowiązują mnie jakiekolwiek opłaty w związku z posiadaniem samochodu?
Studenci są zwolnieni z opłacania podatku jak i obowiązku przerejestrowania o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Również podczas ewentualnej kontroli należy przedstawić ważną legitymację studencką (Studierendenausweis) lub aktualne zaświadczenie z uczelni (Immatrikulationsbescheinigung).
Ważne!
W przypadku podjęcia pracy w Niemczech status studenta traci znaczenie. W takiej sytuacji należy opłacić podatek drogowy oraz dokonać wymiany tablic rejestracyjnych.
Czy podatek drogowy nalicza się wstecz?
Niestety ale tak. Jeśli osoba, która prowadzi samochód zostanie poddana kontroli drogowej i nie będzie posiadała dowodu opłacenia podatku drogowego wtedy zostanie on naliczony wstecz od daty zamieszkania w Niemczech. Niemiecka Policja jest w stanie w bardzo łatwy sposób to udowodnić.
Niemieckie prawo dotyczące pojazdów silnikowych jest bezwzględne. Każda osoba, która pracuje i mieszka na terenie Niemiec a także porusza się swoim samochodem jest zobowiązana do opłacania podatku drogowego jak i przerejestrowania samochodu. W przypadku nie uczynienia tego w odpowiednim czasie mogą zostać nałożone dotkliwe kary.