Składki emerytalne w Holandii
4 wrz 2018

Składki emerytalne w Holandii

Nawet jeśli podejmujemy zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy możemy podlegać pod holenderski system świadczeń emerytalnych. Każda agencja ma obowiązek odprowadzania składek do branżowego funduszu emerytalnego. Przed podpisaniem umowy z agencją warto się zatem dowiedzieć czy faktycznie respektuje ona ten przepis czy posiada własne ustalenia w tej kwestii. Jeśli planujesz wyjazd na dłużej niż 26 tygodni warto zdecydować się na agencję, która zapewnia opłacanie składek emerytalnych do funduszu branżowego. Po przepracowaniu tego czasu możesz dowolnie zmieniać agencje, dla których pracujesz. Jedyny warunek jaki należy wówczas spełnić to pozostawanie czynnym pracownikiem – tylko pracownicy mają odprowadzane składki i tylko czas przepracowany ma tutaj znaczenie. Co więcej wyjeżdżając na zlecenie agencji pracy nie trzeba się samemu zgłaszać do funduszu emerytalnego ponieważ ten obowiązek spoczywa na pracodawcy. Musi on także odprowadzać składkę emerytalną, która w Holandii wynosi 3.5% przy czym tylko 1.17% pokrywane jest z pensji pracownika. Resztę musi opłacić sam pracodawca. W przypadku kiedy dana osoba należy już do funduszu emerytalnego musi o tym poinformować nowego pracodawcę, by ten mógł opłacać za niego składki w funduszu.
Wielu Polaków, którzy zdecydowali się na powrót do Polski po zakończonym zatrudnieniu w Holandi zastanawia się czy może skorzystkać ze zgromadzonych tam pieniędzy z tytułu emerytury.

Takie osoby mają do wyboru dwie możliwości. Jedną z nich jest wypłacenie jednorazowo całej zgromadzonej kwoty, którą można dowolnie gospodarować. Jednak, aby skorzystać z tej opcji należy pamiętać, że co roku ustalona jest maksymalna kwota wypłaty, przez co osoby, które pracowały w Holandii dłużej nie mogą po prostu wypłacić wszystkich pieniędzy. Przed podjęciem decyzji o wypłacie należności trzeba zastanowić się czy jest to faktycznie opłacalne i czy w ogóle można z tego skorzystać. Drugą opcją jest przetransferowanie pieniędzy z holenderskiego funduszu emerytalnego do funduszu w Polsce. Aby to było możliwe należy poprosić o zgodę polski fundusz, a następnie udać się do holenderskiego urzędu, by ten wydał dokument określający ilość zgromadzonych środków. Wówczas ponownie udajemy się do polskiego funduszu, który przedstawia odpowiednią dla nas propozycję. Jeśli będzie ona dla nas korzystna dochodzi do transferu zgromadzonych środków. Tym samym odcinamy się całkowicie od holenderskiego systemu świadczeń powracając na polskie warunki.

Warto pomyśleć o przyszłości planując pracę za granicą bądź przebywając na emigracji i podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą składek. Należy pamiętać, że takie świadczenie jest zabezpieczeniem, które pozwala na dogodne życie.
comments powered by Disqus