Święto Króla Holandii już niedługo !
3 kwi 2014

Święto Króla Holandii już niedługo !

Cały kraj zmieni się wówczas w barwy pomarańczowe tak aby radośnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Amsterdam będzie gościł wielu turystów z całego świata. Haga celebruje Noc Króla (Koningsnach) z wieloma występami muzycznymi w centrum miasta. Największy pchli targ będzie wygospodarowany w Utrechcie.
Przy tego typu świętach i różnego rodzaju widowiskach pojawia się u Holendrów barwa pomarańczowa. Pytanie teraz dlaczego, skoro tego koloru nawet nie ma we fladze Holandii.
Otóż za panowania bardzo znaczącego króla Wilhelma van Oranje zostały użyte barwy pomarańczowo-biało-niebieskie. Ten bohater narodowy również pojawia się w na początku hymnu holenderskiego. Jednak pod koniec XVII wieku kolor czerwony wrócił na miejsce pomarańczowego. W literaturze istnieje wiele teorii na temat tego zastąpienia np. z braku posiadania pomarańczowego barwnika lub szybkiej utraty koloru oraz słabej widoczności tego odcienia przez żeglarzy na morzu.
Jednak w dzisiejszych czasach często holenderski naród spotyka się z określeniem Oranje. Kolor ten nadal im towarzyszy w wielu widowiskach i wydarzeniach sportowych i dzięki niemu są bardzo rozpoznawalni.
comments powered by Disqus