Ubezpieczenie samochodu i podatek drogowy w Holandii
16 wrz 2021

Ubezpieczenie samochodu i podatek drogowy w Holandii

Osoby, które mają w planach wyjazd do Holandii własnym samochodem, powinny zapoznać się z obowiązkowym podatkiem drogowym a także ubezpieczeniem OC i AC. Brak tych dokumentów może grozić karą! Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Podatek drogowy w Holandii

Każda osoba, która porusza się samochodem w Holandii oraz jest tam zameldowana powinna opłacać podatek drogowy (Motorrijtuigenbelasting). Jeśli w trakcie kontroli przez holenderską policję wyjdzie na jaw, że taki podatek nie był płacony należy liczyć się z karą, która może sięgać kilkuset euro. Dodatkowo należy wtedy zapłacić zaległy podatek razem z odsetkami.

Wysokość opłat

Opłaty jakie należy uiścić w urzędzie skarbowym za podatek drogowy zależne są od wagi lub paliwa samochodu od regionu a także od przeznaczenia pojazdu (taksówka, maszyna rolnicza). Za samochód z silnikiem benzynowym o wadze 800 kg podatek drogowy wyniesie około 50€.  

Gdzie opłacić podatek drogowy?

Sposób rozliczania się z podatku drogowego w Holandii nie jest skomplikowany. Wystarczy wejść na oficjalną stronę urzędu skarbowego Belastingdienst, pobrać formularz zgłoszenia samochodu, następnie wypełnić go i wysłać na podany na nim adres. Do druku trzeba będzie dołączyć ksero dowodu rejestracyjnego samochodu. Urząd ma czas do 8 tygodni, aby wydać decyzję z wysokością podatku drogowego.

Jak przerwać opłatę podatku?

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie jak w przypadku opłaty. Z tą różnicą, że trzeba wybrać formularz wyrejestrowania samochodu.

Czy można być zwolnionym z opłaty podatku drogowego?

Istnieje taka możliwość, aczkolwiek tylko w pewnych przypadkach: Jeśli osoba pracuje dla zagranicznej firmy, która udostępniła pojazd, jeśli jest właścicielem zagranicznej firmy lub jeśli przebywa na terenie Holandii tymczasowo (do 3 miesięcy).

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Holandii

Podczas wyjazdu do Holandii warto zadbać o polisę ubezpieczeniową OC i AC. Ważne jest to, aby takie dokumenty posiadać wydrukowane ponieważ holenderska drogówka nie ma wglądu do polskiej bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Nieposiadanie tego dokumentu grozi karą ze strony holenderskich służb jak i polskich. Warto się również zorientować czy polisa AC będzie działać poza granicami Polski.

Ubezpieczenie assistance

Zaleca się również, aby zainwestować w ubezpieczenie assistance. Wykupując tą polisę można zyskać pomoc w awaryjnych sytuacjach (brak paliwa na trasie, przebita opona). Firmy, które oferują takie ubezpieczenie przyjmują zgłoszenia 24/7 dzięki czemu można liczyć na szybką pomoc nawet w środku nocy. Tutaj oczywiście trzeba zwrócić uwagę, aby taka polisa obejmowała teren poza granicami Polski.

 

Oczywiście poza opłatą podatku drogowego czy wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej warto, aby auto miało na wyposażeniu trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Również warto wiedzieć, że wszystkie autostrady i drogi w Holandii są darmowe oprócz przejazdu dwoma tunelami.

comments powered by Disqus