6 lut 2013

Unijna solidarnosc po brytyjsku

Już od dluzszego Londyn, nie przebierajac w srodkach, walczy o nowy status dla Wielkiej Brytanii. Inicjatywy i oswiadczenia szefa brytyjskiego rzadu postrzegane sa w zjednoczonej Europie jako mocno kontrowersyjne i krytykowane przez wiekszosc proeuropejskich przywodcow.

Premier David Cameron oznajmil, ze unijne oplaty Krolestwa nie wzrosa, a europejskie dotacje dla wyspiarzy zostana utrzymane. A wszyscy platnicy chcacy finansowac nowe, kosztowne projekty UE moga, w ramach unijnej solidarnosci, indywidualnie i dobrowolnie podwyzszyc wlasna skladke. Chetnych, jak na razie, brak.

Wielka Brytania domaga sie rowniez ciec w budzetowych o ca 150 mld euro oraz nie jest zainteresowana przystapieniem do strefy euro i chce zachowac wlasna walute. Cameron oswiadczyl rowniez, ze jezeli wygra w najblizsze wybory, to jeszcze przed rokiem 2018 przeprowadzi ogolnokrajowe referendum w sprawie dalszego czlonkostwa Krolestwa w Unii. Komentatorzy polityczni sa zgodni: Cameron, chcacy sprawowac wladze przez jeszcze jedna kadencje walczy o najtwardzszy elektorat, a najblizsze lata nie przyniosa zadnych wiekszych zmian polityki wyspiarzy.

Inicjatywy brytyjskiego szefa rzadu renegocjowania relacji Londyn - UE i referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii zostaly rowniez skrytykowane w Holandii. Ale Niderlandy nie sa Wielka Brytania, Francja, czy Niemcami i nie moga pozwolic sobie na probe odgrywania roli ktoregos z tych trzech mocarstw. Londyn, Paryz i Berlin to potegi o zasiegu swiatowym prowadzace globalna polityke. Holandia nigdy nigdy takiego statusu nie osiągnie. Na otarcie lez holenderski minister Jeroen Dijsselbloem zostal niedawno przewodniczacym nieformalnej grupy 17 kolegow po fachu i moze prowdzic comiesieczne nieformalne spotkania. O czym pisala wielokrotnie, i z duma, holenderska prasa, a co zostalo zupelnie pominiete w polskich mediach.

I czym na pewno nie zmartwili sie Brytyjczycy, bo warto wiedziec, ze Londyn ma silne narzedzie presji na unijnych partnerow np. odnosnie budzetu, gdyz jakiekolwiek pomysly na zaciesnianie Unii wymagaja zgody wszystkich 27 czlonkow, nawet jezeli dotycza tylko 17 eurolandow.

Uma
http://notatnik-emigranta.blog.onet.pl/
comments powered by Disqus