Utrata pracy, a dostępne świadczenia w Niemczech
29 sty 2021

Utrata pracy, a dostępne świadczenia w Niemczech

Strata pracy to duży cios. Jednak warto w tym momencie zachować chłodną głowę i jak najszybciej zgłosić ten fakt do lokalnego Urzędu Pracy. Dzięki rejestracji w Arbeitsagentur można liczyć na zasiłek dla bezrobotnych. W Niemczech istnieją tak naprawdę dwa świadczenia o które można się ubiegać: Arbeitslosengeld I oraz Arbeitslosengeld II. Przed złożeniem wniosku, warto się o nich trochę dowiedzieć.

Warunki uzyskania świadczenia Arbeitslosengeld I

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych należy:

· posiadać aktualne miejsce zamieszkania w Niemczech

· pracować przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu ostatnich 2 lat

· być zarejestrowanym w urzędzie pracy (Arbeitsagentur)

Wysokość niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych

Wysokość świadczenia, w przypadku osób bezdzietnych i samotnych, wynosi 60% dotychczasowego wynagrodzenia. Rodzic, który posiada co najmniej jedno dziecko, może liczyć na kwotę równą 67% wcześniejszych zarobków.

Jeśli chodzi o czas uzyskiwania zasiłku, to Urząd Pracy wypłaca maksymalnie przez 12 miesięcy (do 24 miesięcy dla osób starszych). Okres świadczenia zależy głównie od aktualnego wieku świadczeniobiorcy oraz od tego, jak długo opłacane były składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.

Warto również pamiętać, że w czasie uzyskiwania zasiłku dla bezrobotnych opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co to jest Arbeitslosengeld II?

Arbeitslosengeld II to inaczej podstawowy zasiłek dla osób poszukujących pracy. Prawo do ubiegania się o niego mają osoby, które:

· są zdolne do pracy

· nie są w stanie zapewnić sobie wystarczających środków do życia

· przebywają na terenie Niemiec

· są w przedziale  wiekowym od 15 do maksymalnie 67 lat.

W przypadku Hartz IV (Arbeitslosengeld II) wniosek należy złożyć w Jobcenter. Na stronie internetowej Federalnego Urzędu Pracy dostępna jest wyszukiwarka, za pomocą której można odnaleźć placówkę przydzieloną do danego regionu.

Świadczenie zasiłku socjalnego Arbeitslosengeld II zatwierdzane jest na 12 miesięcy. Po tym okresie należy po raz kolejny złożyć dokumenty i spełnić wymagania, aby móc nadal otrzymywać zasiłek.

Ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych w praktyce

W przypadku zwolnienia z okresem wypowiedzenia, należy zarejestrować się w Urzędzie Pracy do 3 miesięcy przed ostatnim dniem zatrudnienia. Jeżeli zaś zatrudnienie kończy się za mniej niż 3 miesiące (brak okresu wypowiedzenia), to należy dokonać rejestracji najpóźniej 3 dni po otrzymaniu informacji o utracie pracy. Brak zgłoszenia tego faktu do Urzędu Pracy w obu przypadkach może grozić utratą świadczeń.

Kolejnym krokiem jest rejestracja, której można dokonać online, korzystając z platformy Federalnej Agencji Pracy. Następnie trzeba dokonać osobistej rejestracji w lokalnym Urzędzie Pracy najpóźniej pierwszego dnia bezrobocia. Trzeba pamiętać o dokumentach, które są niezbędne do rejestracji, czyli: dowód osobisty lub paszport, potwierdzenie zameldowania/zamieszkania, pismo o wypowiedzeniu od pracodawcy, wykaz odprowadzanych składek na wypadek bezrobocia. Wkrótce po zarejestrowaniu się w Arbeitsagentur zostanie umówione spotkanie z doradcą zawodowym. Obecność na takich spotkaniach jest obowiązkowa.

Gdy rejestracja przebiegnie pomyślnie, to kolejnym krokiem będzie wypełnienie wniosku dot. zasiłku dla bezrobotnych (Antrag auf Arbeitslosengeld). Można to zrobić za pomocą formularza dostępnego w Urzędzie Pracy lub online na platformie Federalnej Agencji Pracy.

Ostatnim etapem jest otrzymanie potwierdzenia o przyznanym zasiłku. Zazwyczaj takie pismo realizowanie jest w przeciągu 2 tygodni. Zawarte w nim będą informację m.in o wysokości otrzymanego świadczenia i okresu rozpoczęcia oraz zakończenia.

Utrata pracy w Niemczech nie musi oznaczać od razu końca świata. Bundesagentur für Arbeit dysponuje szerokim wachlarzem ofert pracy oraz kursów doszkalających. Do tego po spełnieniu określonych warunków jest możliwość otrzymania zasiłku. Taka pomocy na pewno przyczyni się do rozpoczęcia nowej drogi.

comments powered by Disqus