6 lut 2013

Wartość dyplomu

Jednak bardzo często zanim dyplom zdobyty na polskiej uczelni będzie faktycznie do czegoś przydatny trzeba poddać go procedurze uznania, według zasad jakie obowiązują w danym kraju.



Istnieją dwa zasadnicze powody, dla których o takie uznanie można się starać. Jednym z nich jest chęć kontynuowania nauki natomiast drugim jest chęć podjęcia pracy w innym kraju. I w jednym jak i w drugim przypadku musimy mieć udokumentowane zdobyte już umiejętności i ewentualne uprawnienia do wykonywania danego zawodu.



Na chwilę obecną, kiedy Polska jest członkiem Unii Europejskiej procedury te są nieco prostsze ponieważ liczne dyrektywy unijne określają zakres zdobytej już wiedzy i jej przydatność w innych krajach członkowskich. Jednak mimo to w niektórych przypadkach ważne jest, by ukończyć dodatkowe szkolenia uzupełniające.



Przed wyjazdem za granicę warto skontaktować się z Biurem Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, gdzie można uzyskać informację na temat możliwości nostryfikacji polskiego dyplomu i o wszystkich procedurach.



Oddzielne regulacje dotyczą pracowników służby zdrowia, strażaków i nauczycieli (oraz innych zawodów pożytku publicznego), którzy na wykonywanie zawodu muszą otrzymać specjalną zgodę. Konkretne wymagania i pełna lista zawodów dostępna jest na stronie Nuffi natomiast w przypadku pracowników służby zdrowia lista wymagań i wszystkie warunki dostępne są w Specjalnej placówce działającej przy Ministerstwie Zdrowia i Sportu (MvVWS). W przypadku nauczycieli informacje można otrzymać w IB-Groep, oddział Uznawania i Legalizacji Dyplomów, gdzie można otrzymać specjalne pozwolenia.



W przypadku pozostałych zawodu w zasadzie nie ma większych problemu jeśli chodzi nostryfikację dyplomu, pod warunkiem, że zdobyty w Polsce tytuł naukowy ma swój odpowiednik w Holandii. Prośbę o uznanie polskiego dyplomu można składać w IB-Groep. Procedura ta jest bezpłatna. Drugą instytucją zajmującą się uznawaniem dyplomów jest IDW, a koszt procedury to 115€ (w trybie pilnym: 167€).



Dodatkowo osoby, które chcą podjąć prace mogą nostryfikować swój dyplom za pomocą Centralnego Urzędu Pracy i Dochodów, który nie tylko pomoże zorganizować całą procedurę, ale najczęściej pokrywa również jej koszty.



Studenci mają sprawę nieco ułatwioną ponieważ to zwykle na uczelni spoczywa obowiązek ustalenia ważności dokumentu. Do wniosku aplikacyjnego na uczelnię należy jednak dołączyć jeszcze prośbę o uznanie jak również poświadczoną kopię dyplomu oraz listę przedmiotów i ocen.



Najczęściej polskie dyplomy są uznawane przez większość uczelni i coraz częściej akceptowane przez holenderskich pracodawców jednak najlepiej jest przed rozpoczęciem procedury upewnić się czy pracodawca bądź uczelnia nie mają z tym problemu. Cała procedura nie jest ani kosztowna ani czasochłonna, a może nam zaoszczędzić sporo kłopotów.



Marta Kotas

comments powered by Disqus