Własna firma w Holandii
26 paź 2018

Własna firma w Holandii


Jeszcze do niedawna osoby mieszkające poza polskimi granicami musiały albo założyć firmę w Polsce, albo przejść przez szereg skomplikowanych procedur, które skutecznie zniechęcały do założenia firmy. Jednak to się zmieniło z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tego momentu kilka tysięcy Polaków zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Decydując się na własną firmę w Holandii należy, poza dobrym pomysłem znać dobrze holenderskie przepisy i regulacje prawne określające zasady zakładania działalności gospodarczej. Jednym z pierwszych kroków jakie należy podjąć przy zakładaniu własnej firmy jest oczywiście sprawdzenie czy ma ona szansę się utrzymać na rynku. Ważne jest, by dokładnie przemyśleć możliwości finansowe, przewidywane zyski jak również zbadać siłę konkurencji oraz sprawdzić popyt na dane usługi. Dodatkowo potrzebny jest cały plan przedsięwzięcia, który nakreśli przewidywane zyski, koszty utrzymania jak również wszystkie opłaty jakie trzeba uregulować z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy już uznamy, że nasza firma faktycznie będzie przynosić zyski można skupić się na dalszych krokach, już ściśle związanych z formalnościami. Warunkiem do założenia działalności jest posiadanie tam meldunku. Tylko w ten sposób będziemy mogli założyć konto oraz zarejestrować firmę - do tego celu potrzebny jest wyciąg z rejestru (GBA) wydawany przez miasto lub gminę.

Kolejnym krokiem jest wizyta w Izbie Handlowej, gdzie dokonujemy rejestracji naszej firmy i otrzymamy wyciąg z rejestru handlowego. W tym celu konieczne jest posiadanie paszportu oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania (mogą to być: dowód osobisty, wyciąg z gminnego rejestru jak również wyciągi bankowe). Następnie można udać się do lokalnego urzędu skarbowego, gdzie zostanie nam nadany niderlandzki numer identyfikacji socjalno – skarbowej (BSN). Po zarejestrowaniu działalności można udać się do banku celem założenia konta. Ważne jest, aby przed wizytą w banku otrzymać numer SOFI, który jest niezbędny do założenia firmowego konta bankowego.
Ostatnim krokiem jest rejestracja przedsiębiorstwa w celu otrzymania numeru BTW (VAT).


Jeżeli jesteś wytrwały i posiadasz zmysł do spraw finansowych - to masz cechy, które w myśl standardów niderlandzkich gwarantują powodzenie prowadzenia działalności gospodarczej w Holandii. Warto więc zastanowić się czy nie jest to rozwiązanie właśnie dla ciebie.
comments powered by Disqus