6 lut 2013

Własny biznes w Holandii

Jeszcze do niedawna osoby mieszkające poza polskimi granicami musiały albo założyć firmę w Polsce, albo przejść przez szereg skomplikowany procedur, które skutecznie zniechęcały do założenia firmy. jednak to się zmieniło z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tego mementu działalność gospodarczą w Holandii założyło kilka tysięcy osób.  Prowadzenie firmy w Holandii jest obecnie rzeczą o wiele prostszą niż w kraju głównie z uwagi na fakt, że Holandia posiada bardziej otwarty rynek i więcej osób, które chętniej z niego korzystają. Dzięki czemu firma przynosi więcej zysków.


Zatem decydując się na własną firmę w Holandii należy, poza dobrym pomysłem znać dobrze holenderskie przepisy i regulacje prawne określające zasady zakładania działalności gospodarczej.


Jednym z pierwszych  kroków jakie należy podjąć przy zakładaniu własnej firmy jest oczywiście sprawdzenie czy ma ona szansę zaistnieć i się utrzymać na rynku dłużej. Ważne jest, by  dokładnie przemyśleć możliwości finansowe, przewidywane zyski jak również zbadać siłę konkurencji oraz sprawdzić popyt na dane usługi. Dodatkowo potrzebny jest cały plan przedsięwzięcia, który nakreśli przewidywane zyski, koszty utrzymania jak również wszystkie opłaty jakie trzeba uregulować z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. 


Kiedy już uznanym, że nasza firma faktycznie będzie przynosić zyski można skupić się na dalszych krokach, już ściśle związanych z formalnościami. Jedną z nich jest wynajem mieszkania i zameldowanie się w nim. Tylko w ten sposób będziemy mogli założyć konto oraz zarejestrować firmę (do tego celu potrzebny jest wyciąg z rejestru (GBA) wydawany przez miasto lub gminę). Bez tego nie ma szans na założenie firmy i warto o tym pamiętać decydując się na działalność gospodarczą w Holandii.


Kiedy już posiadamy plan działalności firmy oraz jej adres i nazwę udajemy się do Izby Handlowej, gdzie dokonujemy rejestracji naszej firmy. podczas rejestracji firmy konieczne jest posiadanie paszportu oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania (mogą to być: dowód osobisty, wyciąg z gminnego rejestru jak również wyciągi bankowe). Po zarejestrowaniu firmy otrzymujemy wyciąg z rejestru handlowego. Następnie można udać się do lokalnego urzędu skarbowego, gdzie zostanie nam nadany niderlandzki numer identyfikacji socjalno – skarbowej (SOFI). Po zarejestrowaniu działalności można udać się do banku celem założenia konta. Ważne jest, aby przed wizytą w banku otrzymać numer SOFI, który jest niezbędny do założenia firmowego konta bankowego.


Ostatnim krokiem jest rejestracja przedsiębiorstwa w celu otrzymania numeru BTW (VAT).


Kiedy wszystkie z powyżej wymienionych formalności zostaną wypełnione można rozpocząć prowadzenie firmy.


Oczywiście istnieje też możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w Polsce i rozszerzenie jej wpływów na Holandię. To gwarantuje pozostanie w polskim systemie ubezpieczeniowym, a działając w Holandii dłużej niż przez 163 dni należy poddać się również pod holenderski system podatkowy. Jednak dla osób, które nie planują wrócić do kraju, dużo bardziej opłacalna wydaje się opcja założenia własnej działalności gospodarczej na terenie Holandii.


Aby założyć działalność gospodarczą:


• wniosek o otrzymanie deklaracji VAR (składany w US, potwierdza prawo do wykonywania danego zawodu


• zameldować się na terenie Holandii – wyciąg z gminnego rejestru administracyjnego


• paszport


• rejestracja firmy w holenderskiej Izbie Handlowej (KvK) (www.kvk.nl )


• wyciąg z rejestru handlowego


• ustalenie spotkania w US, podczas którego nadany zostanie SOFI (www.belastingdienst.nl)


• założenie konta w banku


• otrzymania numeru BTW

comments powered by Disqus