Wybory w Holandii i ich skutki dla Polonii
25 kwi 2017

Wybory w Holandii i ich skutki dla Polonii

Dlaczego Holendrzy powiedzieli nie dla populistów?

Geert Wilders poniósł klęskę. Ten skrajnie prawicowy, słynący z kontrowersyjnych poglądów polityk, pomimo tego, że wielokrotnie typowano go na zwycięzcę wyborów, nie został liderem. Szef antyislamskiej Partii na rzecz Wolności (PVV) jeszcze przed wyborami nawoływał do swoich wyborców „Holandia jest dla wszystkich... Proszę... To słowa z piosenki z Woodstocku z lat 60. Holandia nie jest dla wszystkich, Holandia jest dla Holendrów”. Na przełomie roku Wilders, który zyskał przydomek „polakożercy”, był liderem sondaży. Tematy, które poruszał, dotyczyły m.in. emigrantów i uchodźców i trafiły do szerokiej debaty publicznej. Ogromny napływ polskich imigrantów był wodą na młyn Wildersa. Mimo tego nie udało mu się uzyskać zwycięstwa w wyborach. Twierdzi on jednak, że odniósł sukces, przyczyniając się do radykalizacji nastrojów holenderskiego społeczeństwa. Czy Polityka Marka Ruttego również będzie szła w kierunku ograniczenia praw imigrantów z krajów Unii Europejskiej i nie tylko? Poszczególne rządy w Europie mówią o zakończeniu tzw. socjalu dla osób napływających z innych krajów. Dotyczy to m.in. dużej grupy polskich imigrantów w Holandii. Poprzedni rząd Marka Ruttego również informował o planach zakończenia wypłacania zasiłków dla dzieci, które nie przebywają w Holandii, tylko w kraju rodzinnym- dotyczyło to przede wszystkim Polaków. Na szczęście jak dotąd po wyborach w Holandii nie doszło do żadnej zmiany politycznego pejzażu.
Jakie jest stanowisko VVD w kwestii systemu podatkowego?

VVD przed wyborami obiecywało obniżenie podatków z tytułu pracy. Twierdzili, że system podatkowy powinien być atrakcyjny,tak aby możliwe było zatrudnienie jak największej liczby pracowników. Mark Rutte obiecywał, że podatek dochodowy zostanie od zmniejszony poprzez wypłacanie mniejszej ilości zasiłków. Podatek od nieruchomości
(Vermogensbelasting) i podatek dochodowy od osób prawnych (Vennootschapsbelasting) również ma zostać obniżony. 11 procent ludności Holandii to obcokrajowcy. Wybory miały więc duże znaczenie zarówno dla Holandii jak i całej Europy.

19 i 20 maja 2017 w Arnhem odbędzie się kongres partii VVD, na którym premier Mark Rutte przedstawi raport roczny oraz planowany budżet na drugą połowę roku 2017. Wtedy też poznamy plany, które mogą mieć wpływ na naszych klientów.
comments powered by Disqus