Wynajem mieszkań – na co uważać?
23 wrz 2014

Wynajem mieszkań – na co uważać?

1. Co powinno znaleźć się w umowie? W kontrakcie wynajmu umieszczone są reguły wynajmu zawarte pomiędzy najemcą (Tobą), a wynajmującym lokal (właścicielem) przed jego wynajęciem. Oto najważniejsze składowe, które powinny pojawić się w umowie: kto wynajmuje, kim jest najemca, wysokość czynszu i depozytu, adres, opis wynajmowanego mieszkania, datę rozpoczęcia wynajmu, czas oraz sposób płatności, datę rocznej podwyżki, umowę dotyczącą utrzymania mieszkania, reguły domu i podpis wynajmującego i najemcy. Kontrakt nie musi być pisemny - może być również ustny, ważne aby pamiętać, że taki rodzaj umowy jest trudny do udowodnienia.

2. Nie daj się oszukać. Pobieranie dodatkowych opłat za sporządzenie kontraktu jest (częściowo) bezprawne. Dodatkowo spóźnienie się z opłatą czynszu jest nielegalne i podlega zwrotowi choć w praktyce wielu właścicieli dolicza opłatę za spóźnioną wpłatę czynszu.

3. Sprawdź mieszkanie. Przeważająca większość wynajmowanych lokali jest niestety nieubezpieczona. Warto zadbać o ochronę przed dodatkowymi i nieprzewidzialnymi kosztami.

4. Ty decyduj o odwiedzinach właściciela. Nikt i nigdy nie może wejść do Twojego mieszkania bez Twojej zgody. Nachodzenie mieszkańców, nękanie czy jakakolwiek intymidacja jest w Holandii karana.

5. Nie naprawiaj na własna rękę. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do renowacji lokalu i zagwarantowania w nim bezpieczeństwa. Niektóre usterki w zależności od podpisanego kontraktu - można naprawić we własnym zakresie, a związane z tym wydatki zadeklarować u właściciela lub odliczyć od czynszu.

6. Nie dopłacaj więcej. Jeśli wynajem lokalu jest krótszy niż 6 miesięcy, a najemca jest zdania, że płaci zbyt wiele za czynsz lub mieszkanie nie odpowiada jego standardom można zgłosić swoje zastrzeżenia do tzw. ‘Komisji Najmu’, gdzie orzeczenie jest wiążące dla właściciela obiektu i nie podlega dyskusji.

7. Nie daj się wyrzucić z mieszkania. Wynajmujący mieszkanie nie może Cię z niego wyrzucić bez wyroku sądowego. Jednostronne wymówienie najmu czy eksmisja są możliwe jedynie dopiero w przypadku prawomocnego wyroku sądowego.

comments powered by Disqus