Zakup mieszkania w Holandii – co warto wiedzieć?
26 lis 2020

Zakup mieszkania w Holandii – co warto wiedzieć?

Kupno mieszkania to duże przedsięwzięcie i jedna z ważniejszych decyzji w życiu, którą poprzedza szereg przygotowań. Osoby zainteresowane zakupem domu w Holandii muszą przejść przez wiele formalności, zwłaszcza jeżeli nieruchomość będzie finansowana za pomocą kredytu.

Czy warto kupić mieszkanie w Holandii?

Ceny domów w Niderlandach są dość wysokie. Jednak w perspektywie czasu, posiadanie własnego mieszkania ma sens finansowy oraz daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Ponadto dla właścicieli domów są przewidziane ulgi podatkowe, które bardzo często sprawiają, że koszty kredytu hipotecznego są niższe niż koszty wynajmu mieszkania.

Jakie warunki należy spełnić aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Holandia nie nakłada wielu ograniczeń na zakup nieruchomości przez obcokrajowców. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby uzyskać kredyt w holenderskim banku:

·       stałe miejsce zamieszkania na terenie Królestwa Niderlandów - należy pamiętać, że niektóre banki mogą nie przyznać kredytu hipotecznego tzw. rezydentom tymczasowym,

·       należy posiadać Burgerservicenummer (BSN) - krajowy numer identyfikacyjny, który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL,

·       należy mieć stałe źródło dochodu w Holandii, które stanowi podstawę do ocenienia zdolności kredytowej,

·       nie wolno być zadłużonym,

·       trzeba posiadać konto w holenderskim banku - nie ma możliwości otrzymania pożyczki na  konto zagraniczne, np. konto walutowe w Polsce,

·       wymagane jest również posiadanie holenderskiego numeru telefonu - wskazany numer wykorzystany będzie m.in. do potwierdzenia naszej tożsamości.

Dodatkowe źródła finansowania

Jednym z dodatkowych źródeł finansowania związanych z zakupem mieszkania w Holandii jest tzw. Starterslening. Jest to dofinansowanie z gminy, o które może ubiegać się każda osoba kupująca swoją pierwszą nieruchomość i nie posiadająca wystarczającej zdolności kredytowej. Gmina może pożyczyć maksymalnie nawet 30 000 euro. Przez pierwsze 3 lata nie trzeba spłacać żadnego oprocentowania ani rat. Do otrzymania Starterslening można zgłaszać się  przez cały rok. Nowa pula dofinansowania otwierana jest każdego roku w styczniu i wydawana jest w pierwszych miesiącach roku, dopóki nie zabraknie pieniędzy.

Kredyt na remont czyli Bouwdepot

Bouwdepot to nic innego jak pożyczka na remont. Jest to ciekawe rozwiązanie z tego względu, że uzyskując pomoc w tym samym banku, będzie on dodawany do kredytu, który został zaciągnięty na zakup mieszkania. Dodatkowo raty rozłożone są na czas trwania kredytu hipotecznego.

Ubezpieczenie domu

W Holandii ubezpieczenie domu, tzw. Woonhuisverzekering nie jest obowiązkowe. Czasami jednak może być wymagane przy zaciąganiu kredytu przez niektóre holenderskie banki. Standardowa polisa ubezpieczeniowa obejmuje zniszczenia spowodowane pożarem, powodzią, burzą i kradzieże, jednak w zależności od firmy ubezpieczeniowej, kryteria przyznania odszkodowania mogą się różnić.

comments powered by Disqus