Zameldowanie w Holandii  w pigułce
22 lis 2019

Zameldowanie w Holandii w pigułce

Kiedy i jak się zameldować?
Meldunek jest obowiązkowy w sytuacji, gdy masz zamiar przebywać w Holandii dłużej niż cztery miesiące. Wszelkie formalności należy załatwić w najbliższym urzędzie gminy. Cały proces jest bezpłatny. Otrzymujemy wówczas numer ewidencyjno-podatkowy, który niezbędny jest m.in. w szpitalu czy szkole. Jeśli towarzyszy Ci rodzina, pamiętaj o tym, że oni także powinni dopełnić obowiązku meldunkowego.

.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby się zameldować?
Holenderski meldunek można otrzymać gdy:
● posiadamy holenderską narodowość,
● jesteśmy obywatelami któregoś z pozostałych krajów Unii Europejskiej,
● mamy ważne pozwolenie na pobyt,
● oczekujemy w Holandii na decyzję w sprawie swojego pozwolenia na pobyt.

Jeśli jednak posiadamy inną narodowość, może okazać się konieczne uzyskanie pozwolenia na pobyt tymczasowy z Urzędu ds. Imigracji i Naturalizacji (IND).
Jakie dokumenty są niezbędne?
W celu zameldowania się w Holandii należy przygotować następujące dokumenty:
● akt urodzenia (powinien być przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego),
● ważny dowód osobisty lub paszport,
● umowa najmu lub kupna mieszkania w Holandii (jeśli mieszkamy u kogoś, konieczne jest posiadanie oświadczenia sporządzonego i podpisanego przez osobę, u której przebywamy).
● Dodatkowo warto mieć przy sobie akt małżeństwa zarówno aktualnego, jak i poprzedniego -chociaż nie jest zawsze potrzebny.

Co jeśli jestem w Holandii krócej niż 4 miesiące?
W takiej sytuacji możemy zarejestrować się jako czasowi mieszkańcy, jednak nie jest to obowiązkowe. Polska jest jednym z państw członkowskich UE, więc nie potrzebujemy żadnych wiz czy zezwoleń.

Zameldowanie tymczasowe jest przydatne w szczególności, kiedy szukamy zatrudnienia. Otrzymamy wówczas numer BSN - numer ewidencji podatkowej. Jest to odpowiednik naszego polskiego numeru PESEL. Jest on niezbędny do utworzenia konta w holenderskim banku, a zazwyczaj wypłaty dostajemy właśnie na to konto. Bez niego również nie kupimy ani nie podpiszemy umowy najmu mieszkania, nie zapiszemy dzieci do szkoły czy nie skorzystamy z pomocy lekarza i opieki szpitalnej.

Jeśli chcemy starać się o meldunek tymczasowy, również musimy wybrać się do urzędu gminy, jednak do innego „okienka”. W tej sytuacji potrzebny będzie jedynie ważny dowód osobisty lub paszport. Dotyczy to osób dorosłych oraz dzieci.


comments powered by Disqus