6 lut 2013

Zasada wyłączności obywatelstwa polskiego

Zanim jednak do tego dojdzie i postanowimy przyjąć obywatelstwo holenderskie warto poznać jedną bardzo istotną zasadę, a mianowicie zasadę wyłączności obywatelstwa polskiego, która nakłada na polskich obywateli pewne obowiązki. Jest to konieczne przede wszystkim, by móc uniknąć sytuacji, w której posiada się dwa obywatelstwa. Oczywiście zasada ta nie eliminuje możliwości przyjęcia przez Polaka drugiego obywatelstwa jednak zdecydowanie utrudnia posługiwanie się obydwoma obywatelstwami jednocześnie, co więcej nie zabrania ona posiadania kilku obywatelstw jednocześnie. Tak więc o co chodzi z tą zasadą?


Zasada wyłączności obywatelstwa polskiego jest szczególnie ważna w przypadku kiedy polski obywatel, który na stałe zamieszkał w Holandii i przyjął tamtejsze obywatelstwo wrócił do Polski i np. popełnił wykroczenie. W przypadku kiedy jest obywatelem jednocześnie Polski i Holandii powstaje problem według jakiego prawa go sądzić i co tak naprawdę mu wolno, a co jest zabronione. Gdyby nie zasada wyłączności obywatelstwa polskiego polsko – holenderski obywatel mógłby domagać się sądzenia według przepisów holenderskich, które są nieco łagodniejsze niż polskie prawodawstwo. Zatem, albo jego czy nie zostałby uznany za przestępstwo albo przysługiwałaby mu dużo lżejsza kara, co nie do końca byłoby sprawiedliwe. Właśnie w takich przypadkach włącza się zasada wyłączności obywatelstwa polskiego, która zezwala traktować polsko – holenderskiego obywatela na polskich prawach ponieważ w myśl tej zasady, w Polsce uznawane jest tylko to obywatelstwo i z chwilą kiedy wykroczenie popełni osoba o większej ilości obywatelstw (jedno z nich jest obywatelstwem polskim) dana osoba jest sądzona według polskiego prawa jako polski obywatel.


Wyłączność obywatelstwa pozwala bowiem na zestawienie ze sobą zarówno akceptacji i tolerancji dla osób z większą ilością obywatelstw przy jednoczesnym ustaleniu sposobu traktowania danego obywatela przez władze. Dzięki temu można zapobiec konieczności stosowania innego prawodawstwa lub angażowania organów innego kraju w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów pojawiających się w czasie przebywania osoby z podwójnym obywatelstwem w jednym z krajów. Obecnie zasada ta jest stosowana w praktycznie wszystkich krajach, co oznacza, że przyzwalają one na podwójne obywatelstwo jednak z zastrzeżeniem, że osoba taka odpowiada za siebie i swoje czyny na podstawie prawa przyjętego w kraju, w którym aktualnie przebywa i jest traktowana wyłącznie jako obywatel tego kraju.


Jak więc widać regulacja ta nie tylko ma na celu osłabić możliwości wyboru osoby z podwójnym obywatelstwem, a tym samym ograniczyć jej wolności, ale również ma przede wszystkim na celu chronić równość obywateli z jednym obywatelstwem, których jest nieporównywalnie więcej. Co więcej zapis ten chroni także samo państwo przed pojawieniem się nadmiernych nadużyć oraz chęcią wykorzystywania swojej bądź co bądź uprzywilejowanej sytuacji w zakresie korzystania z praw obowiązujących w danym państwie i państwach, z których praw można jeszcze dodatkowo korzystać na podstawie obywatelstw. Dodatkowo należy pamiętać, że żaden kraj nie może sobie pozwolić na sytuację, w której jego obywatele nie są lojalni wobec jednego kraju, a również wobec innych państw. To nie tylko budzi pewne podejrzenia co do całego funkcjonowania idei lojalności jak również sprawia wiele kłopotów natury formalnej – zarówno dla państwa jak  i dla danego obywatela. Zatem koniecznym jest tutaj wprowadzenie pewnych regulacji, które pozwolą na pewien komfort działania zarówno ze strony obywatela (który w zamian za możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych  w danym kraju praw i przywilejów jednocześnie godzi się na przypadające, z racji przebywania na terenie tego konkretnego kraju również szeregu obowiązków  i konieczności przestrzegania i podlegania prawu obowiązującym na danej ziemi) jak i państwa, które ma możliwość, w tym momencie, wyegzekwowania przynależnych mu czynności jak również ma możliwość kierowania poczynaniami danej osoby, bez konieczności angażowania w to państw trzecich.


Kotas

comments powered by Disqus