Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii – co warto wiedzieć?
Osoby, które straciły pracę w Holandii mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych - WW-uitkering. Wystarczy, że na tydzień przed zakończeniem zatrudnienia osoba zainteresowana zarejestruje się w urzędzie pracy.
Jakie warunki należy spełnić?
Aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych na terenie Holandii należy przepracować co najmniej 26 tygodni w okresie 36 tygodni. Ilość przepracowanych godzin oraz liczba pracodawców nie wpływa na otrzymanie zasiłku. Ważną kwestią jest również to, że utrata pracy była spowodowana zwolnieniem ze strony pracodawcy, a nie od samego pracownika. Warto wspomnieć, że aby otrzymać zasiłek niepotrzebne jest zameldowanie na terenie Holandii.
Jaka jest wysokość świadczenia?
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w Holandii obliczana jest na podstawie wcześniejszych zarobków. W pierwszych dwóch miesiącach kwota zasiłku wynosi 75%, natomiast w kolejnych miesiącach 70%. Warto również wiedzieć, że od każdej wypłaconej kwoty odciąga się vakantiegeld (pieniądze wakacyjne) w wysokości 8%. Kwota ta jest zwracana na koniec pobieranego zasiłku lub każdego roku w maju.
Jak długo można pobierać zasiłek?
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w Holandii zależny jest od ilości przepracowanych lat. Osoby, które przepracowały od 26 tygodni do 4 lat będą mogły pobierać zasiłek przez 3 miesiące. Po tym okresie jest możliwość otrzymywania zasiłku przez dłuższy czas. Za każdy rok pracy urząd przyznaje 1 miesiąc zasiłku.
Jak wstrzymać zasiłek?
Jeśli osobie, pobierającej zasiłek dla bezrobotnych uda się znaleźć nową pracę, to należy w ciągu 7 dni poinformować o tym fakcie urząd pracy. Zatajenie tej informacji może skutkować wysokimi karami.
Jeśli w ciągu pół roku od momentu nowego zatrudnienia znowu dojdzie do utraty pracy to istnieje możliwość wznowienia zasiłku bez ponownego wnioskowania. Inaczej w przypadku gdy praca trwała dłużej niż 6 miesięcy. Po tym czasie wniosek należy złożyć jeszcze raz.
Najważniejsze obowiązki osoby na zasiłku dla bezrobotnych
Jednym z zobowiązań osoby, która pobiera zasiłek WW-uitkering jest wypełnianie co miesiąc zestawienia dochodów (Inkomstenopgave). Dla osób posiadających numer Digi formularz dostępny jest na stronie www.mijn.uwv.nl. W przypadku osób, które nie są zameldowane i nie posiadają takiego kodu formularze wysyłane są listownie.
Każda osoba, która była legalnie zatrudniona na terenie Holandii i spełnia szereg wymagań może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Warto również wiedzieć, że za zgodą UVW istnieje możliwość przeniesienia świadczenia do Polski jeżeli osoba bezrobotna będzie poszukiwać pracy w kraju. Zasiłek dla bezrobotnych z Holandii można pobierać w Polsce maksymalnie do 3 miesięcy.